Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков:

Страдаме от контролиран вот, често без финансови измерения

Стоил Цицелков
Снимка: БНР

Всеки изборен процес представлява важна стъпка за демокрацията на дадена страна. Гражданското съучастие и активното участие на гражданите са от съществено значение за осигуряване на честни и прозрачни избори. В България, както и във всеки друг демократичен обществен контекст, наблюдаването на изборния процес и разбирането на важните аспекти на този процес са от изключителна важност.

Един от ключовите гласове в борбата за честни избори в България принадлежи на Стоил Цицелков, член на Обществения съвет на Централната избирателна комисия (ЦИК) и основател на "Обединение за честни избори" (ОЧИ), платформа, чиято цел е да се бори срещу изборните измами, купуването на гласове и контролираните вотове.

Стоил Цицелков акцентира в "Нашият ден" върху проблема с контролираните вотове и как те влияят върху изборите.  Цицелков посочва, че местните избори са особено уязвими при контролиран вот. Това се дължи на факта, че в малките общини с големи доходи, резултатите и залозите са много по-високи.

"Ако на парламентарни избори са ви необходими около 10 000 гласа, за да вкарате ваш кандидат, то на местните резултатите са много по-чувствителни, тук резултатите и залозите са много по-високи, особено в малки общини с големи доходи. Такава община например е Несебър, където имаме случай на арестуван", посочва той.

Според него "в България страдаме много повече от контролиран вот, който невинаги има финансови измерения, защото контролът се осъществява по друг начин". 

За Цицелков е важно е да се подчертае, че никой няма право да види как гласувате. Това е тайна на вота. Гражданите трябва да бъдат информирани за своите права и да ги упражняват. Той посочва още, че “eдинственият начин да се осигури външно наблюдение в малките населени места е чрез изпращане на наблюдатели“.

По тази причина Цицелков призовава гражданите да бъдат отговорни и смели и да гласуват за кандидатите, които наистина ги представляват. Това е начинът да се гарантира, че изборите са честни и демократични, и че гласовете на гражданите се уважават.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24