Септемврийският брой на списание ЛИК е посветен на най-сияйната и на най-обичания – Невена Коканова и Стефан Данаилов. Изданието, което беше представено в рамките на 41-вата "Златна роза" във Варна, съдържа именно разкази за звездите в човешкия план, който надмогва героическия, защото точно това постигат двама от най-големите актьори в българското кино – дават пример за успех в смисъла на осмисляне на човешкото съществуване. Те спокойно могат да бъдат наречени истински звезди.
Много и различни думи могат да се прочетат за тях в списанието, което ще бъде достъпно в електронен формат от януари 2024 година. Това съобщи в края на фестивала на българския игрален филм генералният директор на БТА Кирил Вълчев, който участва в представянето на броя. От него стана ясно и колко е важно присъствието на българските кореспонденти на големите международни културни събития, колко е значима всъщност културната журналистика.
На страниците на ЛИК читателят открива как е отразен 16-ият международен кинофестивал в Кан през 1963 година, в който България участва с игралния филм "Тютюн" и късометражния филм "Букет звезди". Тогава Невена Коканова е част от българската делегация във френския град, а БТА изпраща свой кореспондент за събитието.
Не беше случаен и фактът, че този брой на ЛИК гостува тъкмо във Варна, където много от филмите на Невена Коканова и Стефан Данаилов са излъчвани и награждавани на фестивала в града. В списанието са поместени и новините от третото издание на "Златна роза", когато отново гостува Невена Коканова.
"Идеята на списанието, във възстановения му вариант, е да съхранява паметта за значими, знакови личности и културни събития от календара на България" – каза в "Какво се случва" Кирил Вълчев. – "Голямата идея е да се опитаме да разграничим доброто дори в лоши години, каквито например са били годините на тоталитаризъм в България. (…) Страната ни има голяма нужда от натрупване на такава памет."
Генералният директор на БТА отбеляза, че когато човек прочете септемврийския брой на ЛИК – ще разбере, че това всъщност е едно издание, посветено на любовта. То е създадено с любов и с много любов говорят хората за именитите ни актьори, секссимволите на българското кино Невена Коканова и Стефан Данаилов.
През октомври ЛИК ще отдаде почит на Сирак Скитник. Тази година се отбелязват 140 години от рождението му и 80 години от смъртта му.
Повече чуйте в звуковия файл.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg