Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един български будист в преддверието на Тибет в Китай

Бизнесменът Красимир Симеонов посещава Китай за първи път когато е на 12 години през 1982 и от тогава е запленен от китайската философия, култура и начина на живот. Толкова се запалил по йероглифите, че баща му насила гасял лампата в 3 сутринта, за да си почине преди училище. Страстта по Поднебесната империя не го е напуснала и до сега и той не спира да обикаля необятната държава. Предимно по работа, но винаги я съчетава с любознателните си занимания.


Последното му пътешествие бе до подстъпите на Тибет, част от Китай, където не е лесно да попаднеш, а още по-трудно е да надникнеш в древните манастири и да разговаряш с живи светци. На Красимир Симеонов, който е завършил висшето си образование в Пекин, а години по-късно е приел будизма, му се е случило това. Той неотдавна доведе цяла делегация професори по китайска традиционна медицина с идеята университетът в Дзянси да открие отделение в българска болница. Но в Покана за пътуване с него бродим из свети за будистите места в подножието на Тибет.


Ясно е, че за средностатистическия пътешественик е почти невъзможно да проникне в тамошните манастири като свой човек. Красимир обаче е имал достъп. Разказите за манастирите в подножието на Тибет нямат край. Но той така умело вплита легенди, днешни виждания и описания на реликви, че не можем да спрем да го слушаме. Пристъпихме заедно с него в манастира, където преди 600 години се е родил последният жив Буда, а за пъпната му връв, плацентата и околоплодните води на майка му са направили специално светилище.

Не успяхме да разгледаме виртуално и вторият манастир, който Красимир Симеонов е посетил в подножието на Тибет в Китай. За вибрациите на молитвените барабани и съветите на светите мъже, с които е общувал там, ще разговаряме в следващо издание на "Покана за пътуване".


Снимки - Красимир Симеонов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Гл. ас. Ива Станоева

Интересни факти за народните костюми у нас от края на 19-и век

Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..

публикувано на 21.12.24 в 08:15

До март 2025 г българските деца могат да участват в конкурс за географска карта

Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..

публикувано на 20.12.24 в 17:40

В Шри Ланка от едно дърво правят три вида чай

Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..

публикувано на 20.12.24 в 15:20

Любомир Любенов: Надявам се колегите ми да бъдат възрожденци

Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...

публикувано на 20.12.24 в 12:15