Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един български будист в преддверието на Тибет в Китай

Бизнесменът Красимир Симеонов посещава Китай за първи път когато е на 12 години през 1982 и от тогава е запленен от китайската философия, култура и начина на живот. Толкова се запалил по йероглифите, че баща му насила гасял лампата в 3 сутринта, за да си почине преди училище. Страстта по Поднебесната империя не го е напуснала и до сега и той не спира да обикаля необятната държава. Предимно по работа, но винаги я съчетава с любознателните си занимания.


Последното му пътешествие бе до подстъпите на Тибет, част от Китай, където не е лесно да попаднеш, а още по-трудно е да надникнеш в древните манастири и да разговаряш с живи светци. На Красимир Симеонов, който е завършил висшето си образование в Пекин, а години по-късно е приел будизма, му се е случило това. Той неотдавна доведе цяла делегация професори по китайска традиционна медицина с идеята университетът в Дзянси да открие отделение в българска болница. Но в Покана за пътуване с него бродим из свети за будистите места в подножието на Тибет.


Ясно е, че за средностатистическия пътешественик е почти невъзможно да проникне в тамошните манастири като свой човек. Красимир обаче е имал достъп. Разказите за манастирите в подножието на Тибет нямат край. Но той така умело вплита легенди, днешни виждания и описания на реликви, че не можем да спрем да го слушаме. Пристъпихме заедно с него в манастира, където преди 600 години се е родил последният жив Буда, а за пъпната му връв, плацентата и околоплодните води на майка му са направили специално светилище.

Не успяхме да разгледаме виртуално и вторият манастир, който Красимир Симеонов е посетил в подножието на Тибет в Китай. За вибрациите на молитвените барабани и съветите на светите мъже, с които е общувал там, ще разговаряме в следващо издание на "Покана за пътуване".


Снимки - Красимир Симеонов

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27