В Иран стриктно е заглушаван гласът на жените, но те правят опит да се откъснат от уединения свят на дома, в който са поставени. Какво могат и какво не могат да правят иранките? Как успяват те да се появят в публичното пространство, за да изразят недоволството си към правителството срещу потъпкването на правата им ? Има ли кой в Иран да оцени една награда за мир?
Поводът за такъв разговор в "Мрежата" с Людмила Янева, известен преводач на съвременна иранска литература, както и дългогодишен преподавател по персийски език в специалност "Иранистика“ към Центъра за източни езици и култури на СУ "Св. Климент Охридски“ и автор на книгата "Иран. Жените, които не мълчат", е обявената преди дни Нобелова награда за мир, която получи журналистката Наргес Мохамади, излежаваща поредната си присъда в ирански затвор. Това е втората Нобелова награда за мир, която отива в Иран. Ширин Ебади е другата иранска жена, която я получава.
Награда за мир
"Властите представят Нобеловата награда за мир като подривна дейност на западните сили спрямо ислямската революция, във всички джамии на петъчната молитва се заклеймява тази награда, когато е дадена на Ширин Ебади. Ширин е предупредена, че не трябва да забравя, че е иранка и мюсюлманка, а също така е мъмрена, че получава тази награда без кърпа на главата.
Насер Канаани, говорителят на правителството на Иран, по повод на Нобеловата награда за мир, която получи Наргес Мохамади, е заявил, че действията на Нобеловия комитет са политическа стъпка в съзвучие с антииранската политика, която някои европейски страни водят и тази награда е присъдена на лице, осъдено за нееднократни нарушения и престъпни действия. Агенция "Ирна" съобщава, че това е жена, сътрудничила на терористични групи. В същото време министър-председателят на Иран заявява, че Запада не обича истината, а обича фалшивото и го представя за истина."
Корана
"Ограниченията, на които са подложени иранските жени, нямат нищо общо с исляма. Тези ограниченията са предизвикани от традиционните нагласи в обществото, които са представени на масите като повлияни от исляма."
Лицемерието
"Казват, че нямат проституция? Как да няма проституция, когато имат временни бракове, които са с продължителност от 15 минути или може да се сключат за няколко месеца? Това не е проституция според тях."
Младите хора са психически изтощени
"Никой не мисли за тях. Не можеш в 21-ви век да държиш младите хора като в 7-и век. Вече има информация, има интернет и това не са тези затворени хора, които не знаят нищо и ще примат за чиста монета всичко, което им се каже. Младите хора са просто психически изтощени от безработицата, от липсата на нормални общувания. Например, когато момче и момиче вървят по улицата и ако моралната полиция рече да ги спре, то те трябва да докажат, че са роднини, иначе ще бъдат наказани с бой с камшици. Каква професия може да бъде това – непрекъснато да тормозиш хората?"
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – ЕПА/БГНЕС и Уикипедия
Под мотото "Чист дом за обитателите в Черно море", инициативата отново ще събере доброволци, които да се включат в почистването на плажовете на две локации по Южното Черноморие. Първото събитие ще се проведе утре на плажа "Аркутино", а в неделя – на плажа в Ахтопол.; Илияна Стоилова , един от организаторите на кампанията, сподели в ефира на "Нашият..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg