Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристалното цвете на Летиция Бруньоли

Снимка: Cristiano Bonassera

Вторият пореден албум от кариерата на италианската джаз певица Летиция Бруньоли, озаглавен "Crystal Flower" ("Кристално цвете"), е на музикалния пазар от 13 октомври 2023 г. Издаден е от прогресивната звукозаписна компания "Ирма Рекърдс" и съдържа изцяло авторски композиции.

Даровитата Летиция Бруньоли от Парма започва своята артистична дейност на 16-годишна възраст. Ученичка е на акордеониста, пианист и композитор Бруно Арагости – една от важните музикални фигури в Италия. С негова подкрепа се присъединява към полифоничната вокална група “Kronos Fonè”, с която изпълнява сакрална музика. По-късно започва да пее в създадения от Маестро Арагости джаз квинтет, сред чийто богат репертоар са и песни на "Манхатан Трансфер".

Като студентка изучава пеене при Диана Торто в консерваторията "Ариго Бойто" в Парма и взима участие в множество международни семинари. Специализира при бележитите американски джаз музиканти Боб Столов и певицата Крис Адамс – преподаватели от Музикалния колеж "Бъркли" в Бостън, Мишел Хендрикс (дъщеря на легендата Джон Хендрикс), дуото "Тък и Пати", както и при сънародницата си – певицата Тициана Гильони.

Летиция Бруньоли споделя, че в миналото е прекарвала безброй часове, слушайки образците във вокалния джаз като Ела Фицджералд, Сара Вон, Кармен Макрей и Били Холидей.

Първият студиен албум на италианската певица "Through Our Life" излиза през 2014 г. и съдържа предимно джаз стандарти. Сред тях се откроява интерпретацията ѝ на "Summertime" на Джордж Гершуин, с която печели престижния конкурс ParmAwards през 2015 г. Две години по-късно чикагската звукозаписна компания "S&S Records" (номинирана четири пъти за наградите "Грами"), издава песента ѝ "A Fresh Delight (You Bring Me)".

Албумът "Crystal Flower" на Летиция Бруньоли е съвкупност от любимите ѝ боса нова, латин джаз и суинг. Песните са разнородни в стилово отношение и преливат от познатите класически мелодии в по-нестандартни интервалови решения, съчетани с приятна хармония. Редуването на класическите инструменти с електронните им разновидности внасят един модерен и съвременен музикален изказ.

Всички песни са композирани и аранжирани от дългогодишния ѝ колега Роберто Сансуини, а текстовете на италиански и английски език са нейно дело.

За новата си продукция певицата разказва: "Албумът е посветен на баща ми Франко Бруньоли, музикант и журналист, който си отиде през 2021 г. На него дължа любовта и страстта си към музиката. Много от текстовете, в които споделям емоциите си, са с автобиографичен характер, а други са изцяло въображаеми. Смятам, че резултатът е изискан и искрен албум."

Напълно вярно. Освен изискан, е създаден с добрия вкус на екип от съмишленици, гледащи в една посока и със сходна духовност.

Летиция Бруньоли има привилегията да работи с едни от най-добрите съвременни музиканти на Италия, като Лука Саваци (акустично, електрическо пиано, синтезатор и орган), Мирко Реджани (бас китара), Джакомо Марци (контрабас), Паоло Моцони (барабани), Маркиньо Бабу (перкусии), Клаудио Тума (класическа и електрическа китара), Кико Монтизано (алт саксофон), Емилиано Верници (тенор и сопран саксофон).

Нека бъдем част от тази очарователна компания на 19 октомври, четвъртък, от 11.00 ч.

Снимки – Cristiano Bonassera, предоставени от "Ирма Рекърдс"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45