Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Доброслав Кюркчиев

Какво трябва да знаем за имунната система и вирусните заболявания?

Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

През есенно-зимния период вирусните заболявания зачестяват и отново започваме да следим броя на заболелите от Covid-19. Ваксинопрофилактиката отново се връща в дневния ред на новините.

"Това, което наблюдаваме като картина, бих обобщил, нещо, което беше ненормално, а стана нормално, ние продължаваме да го гледаме по ненормален начин. Вирусът на Covid-19 отдавна не е това, което беше преди две години."

Това казва в интервю за БНР проф. д-р Доброслав Кюркчиев, клиничен имунолог, началник на Лабораторията по клинична имунология към УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

Настоящият вариант Омикрон заедно със широката степен на преболедуване на хората и широкото ваксинационно покритие доведоха до това, че на практика вече няма колективен проблем. Може да има индивидуални проблеми на определени категории хора. Това са хора в напреднала възраст, пациенти с хронични заболявания и те би следвало да вземат разумни мерки за своята защита.

"Светът не гледа на бройките, които се увеличават, а светът гледа тежко преболедувалите контингенти, като се стреми да протектира. Такива са препоръките, които дават центровете  по контрол на заболяванията в САЩ и Британския държавен комитет по ваксинопрофилактика", посочва имунологът. 

Преболедуването и ваксинацията създават сходен тип клетъчен имунитет. Но има, които не могат да изградят имунен отговор, дори да са преболедували или след ваксинация. Именно тези хора трябва да са обект на имунопрофилактиката.

"Аз се занимавам с автоимунитет, където имунната система е враг. Нещо, което не познаваме, не е разумно да бъде засилвано“, казва проф. д-р Кюркчиев.

Важно е да се знае, че имунната система трябва да се регулира добре. Безразборното взимане на имуностимулатори може да доведе до сериозен риск и да предизвика дисрегулация.

Той коментира, че автоимунните заболявания нарастват, като те са около 8% от човешката популация. Преди близо 7 години цифрата се колебаеше около 3%. Диагностиката е напреднала и откриването на този вид заболявания е значително улеснено.

Работата на смени, психологическият стрес, някои ваксини при определени условия, някои лекарства, прекомерната хигиена, естрогенните хормони и много други могат да отключат автоимунни заболявания.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.   




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Рубриката "Lege Аrtis" на предаването "Нашият ден" насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44

Катя Кутянова, доброволец: От всеки човек можеш да извадиш доброто

В последното издание на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" засегнахме темата за вдъхновението в доброволчеството. Наш гост беше Катя Кутянова, носител на наградата "Times Heroes" за принос към доброволческата култура в България. В разговора Катя сподели своята лична история и как доброволчеството е станало част от живота ѝ ...

публикувано на 08.05.24 в 09:06