Освен че е един от най-авторитетните ни философи, освен че ни е познат и като фотограф, Цочо Бояджиев вече в продължение на половин век се утвърди и като един от малцината качествени и безспорни български поети. Той някак успява да съвмести всички тези роли. Всяка книга с поезия на Цочо Бояджиев има своя вътрешен пламък, своя централна точка, която задава нейния смислов тон.
Стиховете в новата му поетична книга "Ще произнасям само гласните" са някак минорни, меланхолични, навяват тъга и размисъл за преходността на живота. Сред основните теми са мимолетността на мига и на живота.
"Има такива места, от които е невъзможно да тръгнеш“, казва поетът в "Ще бъде минало" и се връща назад във времето. Но това завръщане сътворява пространствата на поезията му и някогашно и сегашно са в единство в нея. А бъдещето, както казва поетът в "Триптих" – "това, което предстои, е скрито под маската и плаща на венециански скандалджия“. Песъчинките в пясъчния часовник на времето винаги са повече от живота и времеизмерването е безполезно. А поетът, съжалявайки за пропуснати мигове, думи, срещи и любови, все още търси думата, която да преобърне живота му.
Няколко стихотворения в тази книга са допълнения към стихосбирката на Цочо Бояджиев "Епистолариум" отпреди две години, която беше вдъхновена от отделни фрази от адресирани до него писма.
Чуйте интервюто с Цочо Бояджиев.
Снимка – изд. ДА
В пространството на Художествената галерия в Казанлък живописните творби на Силвия Попова се вият и създават усещане за захвърлени змийски кожи. В съчетание с камъните, те създават у зрителя – по наименованието на експозицията – "Области от особен интерес". Разположени са сред платната по стените и ето как кураторката Весела Ножарова обяснява..
"ЖАР. Брут арт изложба на Христина Попова" се открива на 25 юли в с. Нови хан. Ще бъде представен албум с нейни рисунки и текстове в читалище "Иван Вазов - 1928" от 17 часа. Преди това от 15 часа ще се проведе керамично ателие, а от 18 часа започват литературно четене на сцена Кервансарай "Калето". В него ще участват Албена Макарова, Борислав..
В литературния салон на "Хумор и сатира" отново ще стане дума за любов! Любовта към света около нас, към ближния, пък бил той и костенурка, към Прекрасната дама, която може да е госпожата от долния етаж. Любовта, която се бори, която преодолява препятствия и която побеждава! Актьорите Добриела Попова и Иван Петрушинов ни пренасят в динамичния..
В епизод 599 "Трамвай по желание" среща своята публика с популярните актриси Анна Петрова и Ани Михайлова. Най-новият проект на Анна е спектакълът "Луксозен мъж за ежедневна употреба" – нова българска комедия написана специално за актрисите Ани Михайлова, Боряна Павлова и Анна Петрова. Какво очакваме от един луксозен мъж? Лабиринт от..
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg