Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казанлъшкият театър чества 25-годишен юбилей като професионална сцена

Снимка: @teathre.kazanlak

На 20 октомври Общинският театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък чества 25 години от създаването си.

"25 години е кратък срок, но в същото време е и един дълъг живот, в който ние пораснахме. И сега вече сме в една възраст, в която трябва не само да се развиваме, а и да доказваме, че сме зрели и достатъчно големи", сподели в празничния ден Нели Шабанова, която е в театъра от самото му създаване, а отскоро – и негов директор.

Юбилеят ще бъде отбелязан с една от най-новите постановки в репертоара на трупата – авторския спектакъл на Николай Гундеров "Марко Тотев в живи картини".

"Поканили сме почти всички наши бивши актьори, наши колеги от техническите служби, поканили сме наши приятели, поканили сме режисьори, с които сме работили, и се надявам голяма част от тях да уважат нашия празник. Дистанцираме се от покани към партии, към хора, които са кандидати – мисля, че така е редно в момента.

И довечера ще изиграем нашия спектакъл "Марко Тотев в живи картини", което е една препратка към всички работещи в театъра. Защото няма човек, който някога да не е изпаднал в една ситуация, в която се е почувствал като Марко Тотев".

Общинският театър "Любомир Кабакчиев" е официално открит на 20 октомври 1998 година. На тази дата е и вписан като професионален културен институт в регистъра на Министерството на културата.

Създател и пръв директор на Казанлъшкия театър е Васил Самарски.

"Той създаде театър в град Казанлък, когато на други места закриваха театри. Това трябва да се помни не само от нас като театрали, а и от цялата казанлъшка общественост".

Целия разговор с Нели Шабанова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството в мен: Спомен за Димитър Еленов

Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..

публикувано на 12.02.25 в 15:07

Русенският театър ще участва в Истанбулския театрален фестивал на жените драматурзи

След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..

публикувано на 12.02.25 в 12:35

Дискусия за пътя на авторската книга до читателя

Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..

публикувано на 12.02.25 в 12:09
Емил Данаилов

Фотографът Емил Данаилов между красивата гледка и хубавата снимка

Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..

публикувано на 12.02.25 в 10:54

Токсичната мъжественост в новата изложба на Отьорг А.К. и Мартин Пенев

За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..

публикувано на 12.02.25 в 09:10