Конституцията е основен и върховен закон на държавата. Всеки би трябвало да познава добре Конституцията на Република България, за да познава добре своите права и задължения.
Конституционните промени, внесени наскоро в НС, не минаха на първо четене, защото не събраха необходимия брой гласове. С какво конституционно мнозинство могат да се направят промени?
Относно конституционната реформа, предложените промени и какво ни каза Венецианската комисия – коментар в "Законът и Темида" прави д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването.
"Конституционният законодател е предвидил, че ако първият тласък не получи одобрението на поне 3/4 от всички народни представители (поне 180), то тогава на конкретния проект за изменение и допълнение на Конституцията се дава втори шанс. Този втори опит следва да бъде направен не веднага, а най-малко след втория и най-късно до петия месец след проведеното гласуване, ако обаче на първоначалното гласуване проектът е получил подкрепа между 2/3 и 3/4 (между 160 и 180 гласа). В случая беше получена подкрепата на 161 народни представители."
Предложените промени – орязване на права
"Промените са различни по природа и характер. Те касаят предимно съдебната власт – това е основният фокус. Имаме една категория от изменения, които касаят основни права – и то пасивното избирателно право (възможност за избор на народен представител, който не е само български гражданин). Но поначало промените са насочени към държавните органи. Съдебната власт – разделянето на два съвета – съдийски и прокурорски – и премахването на Пленума на ВСС."
Триадата съд – прокуратура – следствие
"Надделява мнението, че прокуратурата следва да бъде част от съдебната власт и да следва структурата на съдилищата. Все повече обаче, ако се вгледаме във функциите на прокуратурата и ги съпоставим с тези на съдилищата, ще открием значителни разминавания. Все повече двете структури се опитват да се отдалечат отдалечат една от друга. Политиците следва да отговорят на това."
Какво ни казва Венецианската комисия
Венецианската комисия представлява авторитетен консултативен орган към Съвета на Европа. Тя даде зелена светлина на основните промени на Конституцията, но някои критики могат да послужат и за саботиране на реформата.
"Венецианската комисия е един консултативен съвет, който е проводник на демокрацията. Венецианската комисия може да даде препоръка, но цялата тежест и отговорност си е наша – на нашата политическа класа и на цялото ни общество.
Както саботажа, така и подкрепата на основните конституционни реформи, е изцяло във виждането и правомощията на политическата класа. Виждаме две обособили се ядра. Следва да се помисли много внимателно за фигурата на служебното правителство. Не може да се орязват правомощия на конституционно уреден орган, какъвто е Президентът. Допустимо е това да стане единствено от Велико народно събрание. Всяка промяна в тази връзка ще постави под въпрос компетентността на Народното събрание."
Какво казва Конституцията за двойното гражданство; повече за структурирането на Прокуратурата – възможности; за правомощията на служебните правителства и техния брой у нас; за конституционно уредените постове и независимостта – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg