Конституцията е основен и върховен закон на държавата. Всеки би трябвало да познава добре Конституцията на Република България, за да познава добре своите права и задължения.
Конституционните промени, внесени наскоро в НС, не минаха на първо четене, защото не събраха необходимия брой гласове. С какво конституционно мнозинство могат да се направят промени?
Относно конституционната реформа, предложените промени и какво ни каза Венецианската комисия – коментар в "Законът и Темида" прави д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Свети Климент Охридски" и дългогодишен консултант на предаването.
"Конституционният законодател е предвидил, че ако първият тласък не получи одобрението на поне 3/4 от всички народни представители (поне 180), то тогава на конкретния проект за изменение и допълнение на Конституцията се дава втори шанс. Този втори опит следва да бъде направен не веднага, а най-малко след втория и най-късно до петия месец след проведеното гласуване, ако обаче на първоначалното гласуване проектът е получил подкрепа между 2/3 и 3/4 (между 160 и 180 гласа). В случая беше получена подкрепата на 161 народни представители."
Предложените промени – орязване на права
"Промените са различни по природа и характер. Те касаят предимно съдебната власт – това е основният фокус. Имаме една категория от изменения, които касаят основни права – и то пасивното избирателно право (възможност за избор на народен представител, който не е само български гражданин). Но поначало промените са насочени към държавните органи. Съдебната власт – разделянето на два съвета – съдийски и прокурорски – и премахването на Пленума на ВСС."
Триадата съд – прокуратура – следствие
"Надделява мнението, че прокуратурата следва да бъде част от съдебната власт и да следва структурата на съдилищата. Все повече обаче, ако се вгледаме във функциите на прокуратурата и ги съпоставим с тези на съдилищата, ще открием значителни разминавания. Все повече двете структури се опитват да се отдалечат отдалечат една от друга. Политиците следва да отговорят на това."
Какво ни казва Венецианската комисия
Венецианската комисия представлява авторитетен консултативен орган към Съвета на Европа. Тя даде зелена светлина на основните промени на Конституцията, но някои критики могат да послужат и за саботиране на реформата.
"Венецианската комисия е един консултативен съвет, който е проводник на демокрацията. Венецианската комисия може да даде препоръка, но цялата тежест и отговорност си е наша – на нашата политическа класа и на цялото ни общество.
Както саботажа, така и подкрепата на основните конституционни реформи, е изцяло във виждането и правомощията на политическата класа. Виждаме две обособили се ядра. Следва да се помисли много внимателно за фигурата на служебното правителство. Не може да се орязват правомощия на конституционно уреден орган, какъвто е Президентът. Допустимо е това да стане единствено от Велико народно събрание. Всяка промяна в тази връзка ще постави под въпрос компетентността на Народното събрание."
Какво казва Конституцията за двойното гражданство; повече за структурирането на Прокуратурата – възможности; за правомощията на служебните правителства и техния брой у нас; за конституционно уредените постове и независимостта – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg