Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всичко за образованието

Училищният директор като лидер

Новите и бързо променящи се условия, в които работи образователната ни система, поставят различни и все по-големи изисквания към ръководителите на учебните заведения.

Какви качества и умения трябва да притежава човек, за да бъде успешният ръководител, който ще организира работата на повереното му училище така, че то да даде най-качественото и подходящо образование на учениците. Дали действащата нормативна уредба гарантира подбора на най-подходящите кандидати за директори. Дали новоназначените директори, но и не само те, имат възможност за продължаващо обучение и квалификация, за да бъдат в крак с новите идеи в образованието и да организират стратегическото развитие на училището и екипа си.

В началото на октомври 2023 г. в гр. София сдружение "Образование България 2030" организира конференция "Ефективно училищно лидерство за качествено образование" с участието на  експерти от гражданския и публичния сектор, представители на Министерството на образованието и науката, директори и членове на лидерски екипи на училища, представители на бизнеса и др. Събитието привлече вниманието към темата за развитието на лидерските умения на училищните директори и начините те да бъдат подкрепени така, че да разгърнат своя лидерски потенциал.

В рамките на форума бяха представени резултатите от проучването на Сдружението "Развитие на лидерските компетентности на училищните директори – ключ към качествено образование“ и доклада към него. Повече за проекта и доклада може да прочетете на сайта на сдружение "Образование България 2030"

В Рубриката "Всичко за образованието" Емилия Иванова, доскоро директорка на столичното 90 СУ и участничка в конференцията, сподели виждането си за успешното училищно лидерство, а Велизара Георгиева от Сдружението насочи вниманието към акцентите от проучването за лидерските компетентности на училищните директори.

Чуйте разговорите в звуковите файлове.


Снимка –  сдружение "Образование България 2030"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25