Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яна Шанова и Александър Телалим представят "Неизплакано щастие"

4
Яна Шанова и Александър Телалим
Снимка: Надя Атанасова

От днес (20 октомври) в Съюза на българските архитекти на вторият етаж в зала 2 в продължение на 10 дни можете да разгледате изложбата "В картини и поезия" на художника Александър Телалим. Тя е вдъхновена от стихосбирката на Яна Шанова "Неизплакано щастие".

Яна Шанова

Яна Шанова е родена през 1973 г. В София. Макар, че работи в областта на Енергетиката от приблизително 30 години, поезията е нейна страст. "Неспокойни везни" е първата ѝ издадена стихосбирка от издателска къща "Кибеа". Стиховете ѝ впечатляват със своята искреност и музикалност на словото, с дълбока емоционалност, но и с чувство за отговорност пред времето, в което живеем. "Неизплакано щастие" е втората ѝ стихосбирка, издадена от издателство "Български книжици". Редактор на книгата е Ники Комедвенска. В уводните думи към предговора Ники определя поезията на Яна Шанова като "драскотина по душата на времето" – знак, че думите на поетесата не могат да оставят безразличен нито един читател и бележат всеки читател със своя дълбок емоционален отпечатък.  Яна посвещава стихосбирката "Неизплакано щастие" на своят баща художника и писател Чавдар Тепешанов.

Картини на Александър Телалим
Художникът Александър Телалим е роден през 1966 г. във Владичен, Бесарабия.
През 1995 г. се премества да живee в България, където завършва "Стенопис" в Националната художествена академия. Днес е от най-добрите български акварелисти, неведнъж представя изкуството на България в Европа, Америка и Япония и е открил над 60 персонални изложби. Член на СБХ и българския хайку съюз. Преподава рисунък и история на изкуството на дизайнери в Академия IT STEP.

Художник с извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между двете култури – на Изтока и Запада.

Създава уникален синтез на източна и западна калиграфия (серия "Иероглиф Лю"), както и собствена авторска техника "витражен акварел".

Идеята за съвместния проект се ражда след излизането на втората поетична книга на Яна Шанова. Това е не само опит да се съчетаят пълноценно слово, музика и картина като огледало на самото изкуство изобщо, но и да се отговори на предизвикателствата, пред които ни изправя задъханото ежедневие. 

От срещата с Яна Шанова и Александър Телалим ще разберете повече за тяхната съвместна работа в областта на рисуването и поезията.

Чуйте интервюто в прикаченият файл.

Снимки - Надя Атанасова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25