От днес (20 октомври) в Съюза на българските архитекти на вторият етаж в зала 2 в продължение на 10 дни можете да разгледате изложбата "В картини и поезия" на художника Александър Телалим. Тя е вдъхновена от стихосбирката на Яна Шанова "Неизплакано щастие".
Яна Шанова е родена през 1973 г. В София. Макар, че работи в областта на Енергетиката от приблизително 30 години, поезията е нейна страст. "Неспокойни везни" е първата ѝ издадена стихосбирка от издателска къща "Кибеа". Стиховете ѝ впечатляват със своята искреност и музикалност на словото, с дълбока емоционалност, но и с чувство за отговорност пред времето, в което живеем. "Неизплакано щастие" е втората ѝ стихосбирка, издадена от издателство "Български книжици". Редактор на книгата е Ники Комедвенска. В уводните думи към предговора Ники определя поезията на Яна Шанова като "драскотина по душата на времето" – знак, че думите на поетесата не могат да оставят безразличен нито един читател и бележат всеки читател със своя дълбок емоционален отпечатък. Яна посвещава стихосбирката "Неизплакано щастие" на своят баща художника и писател Чавдар Тепешанов.
Художникът Александър Телалим е роден през 1966 г. във Владичен, Бесарабия.
През 1995 г. се премества да живee в България, където завършва "Стенопис" в Националната художествена академия. Днес е от най-добрите български акварелисти, неведнъж представя изкуството на България в Европа, Америка и Япония и е открил над 60 персонални изложби. Член на СБХ и българския хайку съюз. Преподава рисунък и история на изкуството на дизайнери в Академия IT STEP.
Художник с извънредно широк творчески диапазон, като в по-широк контекст изкуството му се възприема като мост между двете култури – на Изтока и Запада.
Създава уникален синтез на източна и западна калиграфия (серия "Иероглиф Лю"), както и собствена авторска техника "витражен акварел".
Идеята за съвместния проект се ражда след излизането на втората поетична книга на Яна Шанова. Това е не само опит да се съчетаят пълноценно слово, музика и картина като огледало на самото изкуство изобщо, но и да се отговори на предизвикателствата, пред които ни изправя задъханото ежедневие.
От срещата с Яна Шанова и Александър Телалим ще разберете повече за тяхната съвместна работа в областта на рисуването и поезията.
Чуйте интервюто в прикаченият файл.
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg