Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели четат Ботев

| обновено на 24.10.23 в 09:19
Неизвестен автор, Христо Ботев, гравюра, 1888 г., Лайпциг
Снимка: muzeibotev.com

За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчва поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември в 7 епизода представяме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки или изследователи.

В епизод 7: "С Ботев от първо лице" – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му будят с поезията му.

Почти 12 минути в ефира на Terra Култура и "Непознатите будители" в епизод 7 – "С Ботев от първо лице" – прозвучаха записи, съхранени в Архивния фонд на БНР:

Слушахме стихотворението "На прощаване" от Христо Ботев в изпълнение на: Константин Кисимов през 1950 година, Васил Михайлов и Стефан Гецов през 1977 година.

Прозвуча творбата "Хаджи Димитър" от Христо Ботев в изпълнение на Андрей Чапразов, документален запис от 23 август 1981 година, Апостол Карамитев на италиански език в запис от 12 ноември 1965 година и Мирослав Миндов през 1962 година.

"Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев чухме в ефира в изпълнение на: Борис Арабов в запис от 1976 година и на английски език от Томас Бътлър – американски славист и българист в запис от 2000 година.

Слушахме "Хайдути" от Христо Ботев в изпълнение на: Марта Попова през 1966 година и Иван Тонев в документален запис от концерта "1300 години България" на 20 октомври 1981 година.

Чуйте изпълненията в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21