Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Галев: Електронната рецепта е пътят, но се случи твърде бързо

Снимка: БГНЕС

Петър Галев, изпълнителен директор на Credo Web – Национална виртуална мрежа за комуникация в медицината и здравеопазването, прави коментар в "Нашият ден" на теми от здравния сектор.

В предаването той сподели, че преди седмица е била стартирана специална виртуална дискусия, насочена към лекари и фармацевти, която се е фокусирала върху електронните рецепти. Галев споделя, че реакцията на лекарите към тази инициатива е била негативна. Изглежда, че главната причина за това е бързината, с която е била въведена системата, а не необходимостта от самата система.

По неговите думи съществуват и обективни фактори, допринасящи за липсата на лекарства в цяла Европа. Галев подчертава важността от знание и разбиране на целия процес – от изписването на рецептата до приложението на лекарството при пациента. “Пътят е електронната рецепта“, казва той.

Друг проблем, на който се спира Галев, е разрастването на болничната помощ в страната и липсата на ефективна доболнична помощ.

"Много от дейностите могат да се извършват в доболнични условия. Броят на лекарите и сестрите не се увеличава, а напротив намалява, защото голяма част от тези, които завършват си търсят реализация в чужбина. Дори да откриваме повече болници, няма кой да работи в тях“, казва той.

Според Галев е по-мъдро да се инвестира повече в здравеопазването и здравните вноски, а след това да се очаква, че този сектор ще покрие нуждите на пациента.

Относно частните болници Галев споделя, че те не трябва да се разглеждат по различен начин спрямо пациентите, тъй като повечето от тях работят на договор с Националната здравноосигурителна каса или искат да го правят. Тук следва да се отбележи, че чисто частните болници са малцинство.

В заключение Галев изразява подкрепа за идеята за възстановяване на неотложната помощ в поликлиниките, като счита, че това би било изключително полезно за намаляване на заетостта на Спешната помощ и тя да започне да се ползва само за тежки случаи.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15