Под това мото екип "За здравето" продължи тенденцията за гостуване на млади лекари, които ще определят бъдещия облик на българската медицина. С д-р Димитър Черкезов, освен за правото на професионален избор и на специалност, акцентирахме върху безценните уроци на опитните лекари и преподаватели, на познанията, придобити от общуването със западни колеги и на позитивното влияние на семейството.
След 4-годишното си образование във Федерална Република Германия д-р Черкезов се завръща в България, завършва с отличие и като специализант избира дерматологията. Негови учители са уникални преподаватели, с които българската дерматологична школа се гордее. Един от тях – проф. Николай Цанков, член-кор. на БАН, който е негов ментор и научен ръководител, също взе участие в диалога ни. Поводът бе отбелязването на 100 години от създаването на Българското дерматологично дружество – най-старото у нас, и предстоящият конгрес на лекарите от тази специалност.
"Професионалният шанс често ни спохожда, но е необходимо да го "уловиш", не да го пропуснеш, – подчерта д-р Димитър Черкезов, – именно оттук започва логичното израстването на всеки млад лекар, който следва мечтите си и ги постига, като "попива" всичко позитивно от доайените в своята лекарска среда."
Актуалното в разговора по темите, свързани с болестите по кожата, варираха от класическата екзема (атопичен дерматит) и нейните причинители, до псориазис и взаимовръзката между болестите на вътрешните органи и кожата. Слушателската активност насочи вниманието на събеседника ни към диагнозите "витилиго" и "уртикария".
Научихме също, че д-р Димитър Черкезов не гледа с едното око към други държави с по-развита и по-добре платена медицинска практика, а вече работи по своята специалност и се е утвърдил в българска болница, създал е семейство и се радва на своя тригодишен син Теодор, който носи името на своя дядо – дерматологът и мениджър Тодор Черкезов.
Ето как екипът ни постигна и другата своя цел – да подчертае огромното влияние и ролята на семейната среда в създаването на един професионалист, на един лекар!
Целият разговор с д-р Димитър Черкезов можете да чуете в звуковия файл."Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..
Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..
На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..
През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..
На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров. Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..