Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За "Непознатите будители" финалът е начало

Павлина Делчева-Вежинова: Мечтайте!

| обновено на 01.11.23 в 06:47
Снимка: Pxhere

За трета поредна година в ефира на Българското национално радио и Terra Култура се излъчи поредицата "Непознатите будители".

В дните до 1 ноември в 7 епизода представихме личности от културната и духовна история на България, неоткрити, забравени или с нови неразчетени послания, представени от първо лице в разказите на техни съвременници, съратници, близки и/или изследователи.

Балерината и балетен педагог Русалия Кирова откри поредицата на 11 септември с разказ за съпруга си - прочутият пловдивски художник Димитър Киров – Ди Киро, създавайки епизод 1: "Балерината и художникът – сага за спасителя и музата".

На 18 септември Хризантема Рашева от Оряхово разказа за бай Дико Илиев в епизод 2: "Дунавското хоро, Космоса и един музикант от Бога“.

На 25 септември инж. Красимира Димитрова и японистката доц. Вяра Николова съобщиха добрата новина в епизод 3: "Майстора и Япония“, че прочутият ни художник за първи път ще стъпи чрез творчеството си десетилетия след смъртта си в Япония – с превода на японски на книгата "Българската мадона на Майстора“.

На 2 октомври за Павел Вежинов с любов разказа дъщеря му Павлина в епизод 4: "Писателят като спасение и Белите коне".

На 9 октомври Божана Димитрова се съгласи да стане автор на епизод 5: "Будителят Радио в "Разговор с вас“.

Епизод 6: "Огънят на Марин Големинов или музика по жаравата" беше създаден на живо в ефир на 16 октомври от внучката му Лилия Големинова.

В епизод 7: "С Ботев от първо лице"  на 23 октомври – актьори, изследователи, читатели и почитатели на творчеството му събудиха, но и разбуниха духовете с поезията му.

Екипът на Terra Култура спази правилото, че авторите в поредицата творят единствено и само на живо в директния ефир на Българското национално радио. Във финалния епизод в навечерието на 1 ноември – Денят на народните будители, участие взеха: Павлина Делчева-Вежинова, Русалия Кирова и Хризантема Рашева.

Какви послания отправиха авторките и какво пожелаха на всички, които вярват в един от заветите на Павел Вежинов: „Винаги съм предпочитал да гощавам моите читатели с мечтите си. Те са много по-интересни…“ - чуйте още в звуковия файл.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55