Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емил Басат с нова книга за историята на българо-чешките преводачи

"Радостите и тегобите на българската бохемистика" е книга за историята на българо-чешките преводачи и българо-чешките културни отношения. За проблемите и рецепциите на чешката литература у нас. Написана под формата на анкетни интервюта, тя представя портретите на личности, свързани с чешкия и български език. 

Книгата започва с портрета на Васил Самоковлиев, определян от чехите като българския Дон Кихот. Вторият портрет в книгата е на Людмила Кроужилова, която е привлечена в България от стихотворението на Ботев "Хаджи Димитър", споделя авторът на изданието Емил Басат:

"Поетесата Кроужилова преподава чешки език повече от 30 години, с Ботев започва, но превежда и Яворов, и други. Организира множество вечери на големи български поети и писатели. Една от съавторките в чешко-българския речник на проф. Иванчев, който получава наградата на Чешката академия като най-добро издание на чуждестранен речник. Аз съм част от член-учредителите на "Бохемия клуб", благодарение на Величко Тодоров. Едно уникално създание, скоро се отбелязаха 30 години на този клуб. Добромир Григоров и Рада Железарова ни ги предаде Величко Тодоров."

Друга личност в книгата е Атанас Звездинов, който изпитва носталгия към Чехия, в която се е влюбил в студентските години, и твърди, че тя вече няма да бъде същата. Разказва за срещите му с Вилем Завада и Иржи Жачек. Включени са интервюта и на проф. Маргарита Младенова, чиято дисертация е посветена на Кирило-Методиевата традиция в чехословашката езикова област, както и на професор Жоржета Чолакова, която създава списание "Славянски диалози". Във финала на книгата, но, разбира се, не на последно място, се включва и Борислав Борисов, който превежда игрални, детски и документални филми за БНТ.

Премиерата на книгата "Радостите и тегобите на българската бохемистика" е на 31 октомври в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий".

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
арх. Здравец Хайтов

105-годишнината на Хайтов се отбелязва с поредица от филми и изложба

С прожекция на поредица от филми в кино "Одеон" и изложба илюстрации на "Диви разкази" започват инициативите по отбелязването на 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов. Националното художествено училище за изящни изкуства "Илия Петров" предложи на своите ученици да направят илюстрации по "Диви разкази", по идея на фондация "Памет". Предстоящата..

публикувано на 12.05.24 в 09:15

Летящите разкази на пилота Йордан Колев

Разкази с 35 000 фута под крилата събира летецът и пилот Йордан Колев в новата си книга, озаглавена  "Двойното дъно на пилотския куфар".  Колев е известен на българските читатели с пътеписа "От Рио до Кейптаун" и с романите "Лабиринт", "Пазителят и Кобрата" и "Кацането". "Човек си носи багажа навсякъде по света. В името на безопасността на..

публикувано на 11.05.24 в 11:09
Костадин Бонев

"Аз, Харли и път 66" – по пътя на американската реалност

Документалният филм "Аз, Харли и път 66" е филмова революция в мили, разказ за ускорено движение на съвременния свят или за нормалния ритъм на човешкото съществуване. Режисьор на филма е Владимир Шишков, а продуцент и съсценарист – Костадин Бонев.   На 16 май в Народния театър "Иван Вазов" Съюзът на българските филмови дейци ще връчи..

публикувано на 10.05.24 в 17:25

Крило на птица от куршуми

Крило на птица от куршуми – това виждаме на корицата на новата стихосбирка "Пойни птици" на Владислав Христов.  В нея той събира на едно място птичия свят и света на войната на хората.  Жизнеутвърждаващата, но и сурова природа – с убийствата и смъртта.  Какво се случва между тях, кое надделява?  Катерина Стойкова е написала следното:..

публикувано на 10.05.24 в 16:45

VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив 2024

Във втория ден на VII Международен фестивал на поезията "Орфей" – Пловдив в "Артефир" разговаряме с поета и журналист Антон Баев ,   домакин на събитието, както и с новия носител на голямата награда "Орфей" за изключителен принос към поезията – поетесата Мирела Иванова . В тазгодишното издание на фестивала участие вземат 12 официални гости..

публикувано на 10.05.24 в 16:41