Иво Данчев е известен фотограф и арт директор, носител на множество награди и популяризатор на българската култура и обичаи в световен мащаб. Той започва своята професионална кариера като фотограф на National Geographic България през 2009 година. Този опит му дава възможност да съчетава своята страст към фотографията с изследването на разнообразни културни и природни богатства на България и света.
Между 2012 и 2017 година Иво Данчев дори заема поста на арт директор на списанието National Geographic България.
Наградите, с които е удостоен Данчев, са многобройни и заслужени. Неговата изключителна работа, отразяваща разнообразието на българската култура и природа е публикувана на страниците на множество престижни издания.
През 2017 година Иво Данчев взима решение, което го довежда обратно към корените му. Той напуска столицата и се връща в Родопите, мястото, откъдето произхожда рода му. Тази лична промяна в живота му му позволява да живее по-близо до природата и хората, които го вдъхновяват. Той избира да се насели в села в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където съхранението на българските обичаи и традиции е живо и непрекъснато вдъхновяващо.
Иво Данчев споделя за работата и мотивацията си в интервю за "Нашият ден", като обяснява, че темата за кукерите пресича всички негови интереси.
Овчарите, хората, животните, приказките и легендите, свързани с тази българска традиция, стават основа за неговата изследователска фотография. Страстта му към фентъзи и темите, свързани с кукерите, се отразява ярко в неговата работа.
Той обикаля предимно селата в Югозападна България, Пернишко, Благоевградско и района на Пазарджик, където българските обичаи са запазени и живи. В този процес, той заснема кукери и техните маски, които са неотделима част от националната ни култура. Неговата работа обаче не се ограничава само до тези райони, тъй като той разширява своите пътешествия и в други части на България, където кукерските обичаи имат своето уникално изразяване.
В предаването Данчев споделя, че има намерение да продължи да обикаля страната и да запечатва разнообразието и богатството на българската култура чрез своето изкуство.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg