Може ли побеляването на косата да се спре и процесът да се обърне? За да се отговори на този въпрос за милиони първо трябва да се намери причината за побеляването. А тя е свързана най-вече със загубата на меланин, който отговаря за производството на меланоцитни клетки – тъкмо те създават естествения цвят на косата и кожата ни. Светлият цвят на косата говори за ниски количества меланин. Сивата коса сигнализира, че той е на свършване, а при бялата липсва напълно.
Другият фактор, от който зависи побеляването, е че наред с намаляването на меланина, се увеличава производство на хидроген пероксид от организма. Той от години има ролята на ключовата съставка, която обезцветява косъма при боядисване в по-светъл цвят. За разлика от козметичните процедури обаче, когато той се синтезира от тялото, до определена възраст е в баланс с мелатонина. Тоет при побеляване балансът на меланин и хидроген пероксид се нарушава. Върху побеляването, разбира се, влияят и ред други фактори. На първо място, генетиката – тя е основният виновник за ранно побеляване. Стресът има съществена роля, а също слънчевата светлина, хормоналният (дис)баланс, климатът, замърсяването, автоимунните заболявания, дефицитът на витамин В12 и пр. Оказва се, че към факторите за побеляване е и тютюнопушенето.
Въпреки всички тези фактори обаче, учените смятат, че има начин да "придумаме" меланоцитните стволови клетки да се върнат "на работа", а после да си почиват пълноценно, за да са живи по-дълго време и да помагат да запазим задълго естествения цвят на косата си. Как може да стане това – чуйте "Науката не спи" с Никола Кереков.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg