Светът днес е разтърсван от няколко локални войни. С новини от тях преливат световните, а и нашите медии. На заден план остават едни други войни – войните, които милиони хора на планетата водят за живота си в битки не срещу куршумите. Борят се с бедствия и климатични промени – със земетресения, суша и наводнения.
В нашата страна ние водим много войни – с безумията по пътищата, с домашното насилие, с бедността. Въобще много войни.... Войни за живот!
Миналата седмица бе спечелена една от многото битки в една от тези войни. Над 550 български деца, както и възрастни, които имат нужда от ентерални храни, ще ги получават като грижа от държавата, вместо да чакат на дарителски кампании. След месеци настояване пред институциите НЗОК прие, че малнутрицията (недохранването) при определени заболявания е достатъчно основание, да се реимбурсират медицински храни за такива пациенти.
Тази победа се дължи на усилията на много хора и организации. На първо място, заслуга имат експертите от Национална мрежа за децата (НМД) и Сдружение Общност "Мостове".
В предаването "Познати и непознати", излъчено на 23 октомври 2023 г., говорихме за децата с увреждания и хората, чийто живот зависи от хранене с медицински храни и от специални грижи. Говорихме и за войните на близките им с институциите. Наши гости в студиото бяха докторът по генетика и молекулярна биология Антоанета Тончева, която е и част от екипа на Университетската болница в Регенсбург, Германия и Антоанета Иванова, председател на Национална мрежа за децата. По телефона се свързахме и с Боряна Драганова от Сдружение Общност "Мостове" , което обединява близки на хора със специални потребности.
Решаването на какъвто и да е проблем започва със събиране на информация и анализ на данните. За малнутрицията в България статистика няма.
“Просто защото такива данни никога не са събирани. В България никой никога не се е интересувал“, казва д-р Антоанета Тончева от Сдружение Общност "Мостове".
"Касата заплаща за 7 заболявания, който са сравнително по-популярни, а голям брой пациенти не могат да ползват правото си на реимбулсиране на храни“, допълва Антоанета Иванова, председател на НМД.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Включването в Списъка на заболяванията на НЗОК на два нови кода, по които Касата заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и медицински храни, е "малка крачка и голям успех", според Боряна Драганова, активист на Сдружение Общност "Мостове" и родител на пораснало вече дете със специални потребности. За нея обаче е важно какво от тук нататък ще последва и в какви срокове. Разговорът с нея започва малко нестандартно за подобни теми – със стихове.
Повече чуйте в звуковия файл.
Колко важни за хората с малнутрицията са тези два кода – Е43 и Е44.0, можете да чуете в останалата част от разговора с Антоанета Иванова и д-р Антоанета Тончева.
Повече подробности чуйте в звуковия файл.
Пет конкретни ползи с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно получава България от присъединяването си към Шенгенското пространство по суша. Това сочи оценката на учените от Института за икономически изследвания при БАН (ИИИ при БАН) в специално проучване, проведено в началото на 2024 г. по инициатива на Министерството на икономиката и..
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg