Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Война за живот

Снимка: архив

Светът днес е разтърсван от няколко локални войни. С новини от тях преливат световните, а и нашите медии. На заден план остават едни други войни – войните, които милиони хора на планетата водят за живота си в битки не срещу куршумите. Борят се с бедствия и климатични промени – със земетресения, суша и наводнения. 

В нашата страна ние водим много войни – с безумията по пътищата, с домашното насилие, с бедността. Въобще много войни.... Войни за живот! 

Миналата седмица бе спечелена една от многото битки в една от тези войни. Над 550 български деца, както и възрастни, които имат нужда от ентерални храни, ще ги получават като грижа от държавата, вместо да чакат на дарителски кампании. След месеци настояване пред институциите НЗОК прие, че малнутрицията (недохранването) при определени заболявания е достатъчно основание, да се реимбурсират медицински храни за такива пациенти.

Тази победа се дължи на усилията на много хора и организации. На първо място, заслуга имат експертите от  Национална мрежа за децата (НМД) и  Сдружение Общност "Мостове".

В предаването "Познати  и непознати", излъчено на 23 октомври 2023 г., говорихме за децата с увреждания и хората, чийто живот зависи от хранене с  медицински  храни и от специални грижи. Говорихме и за войните на близките им с институциите. Наши гости в студиото бяха докторът  по генетика и молекулярна биология Антоанета Тончева, която е и част от екипа на Университетската болница в Регенсбург, Германия  и Антоанета Иванова, председател на Национална мрежа за децата. По телефона се свързахме и с Боряна Драганова от Сдружение Общност "Мостове" , което обединява близки на хора със специални потребности.

Решаването на какъвто и да е проблем започва със събиране на информация и анализ на данните. За малнутрицията в България статистика няма.  

“Просто защото такива данни никога не са събирани. В България никой никога не се е интересувал“, казва д-р Антоанета Тончева от Сдружение Общност "Мостове".

"Касата заплаща за 7 заболявания, който са сравнително по-популярни, а голям брой пациенти не могат да ползват правото си на реимбулсиране на храни“, допълва Антоанета Иванова, председател на НМД. 

Чуйте подробности в звуковия файл.  

Включването в Списъка на заболяванията на НЗОК на два нови кода, по които Касата заплаща напълно или частично лекарства, медицински изделия и медицински храни, е "малка крачка и голям успех", според Боряна Драганова, активист на Сдружение Общност "Мостове" и родител на пораснало вече дете със специални потребности. За нея обаче е важно какво от тук нататък ще последва и в какви срокове. Разговорът с нея започва малко нестандартно за подобни теми – със стихове.

Повече чуйте в звуковия файл.   

Колко важни за хората с малнутрицията са тези два кода – Е43 и Е44.0, можете да чуете в останалата част от разговора с  Антоанета Иванова и д-р Антоанета Тончева. 

Повече подробности чуйте в звуковия файл. 




По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
акад. Никола Съботинов

Разработват се нов вид лазери със свръхкъси импулси на излъчване

50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е..

публикувано на 10.05.24 в 16:05
Музеят на Троя

Музеят на Троя – един от най-важните съвременни археологически музеи в света

"Миналото е навсякъде. Реликви, истории, спомени заливат човешкия опит. Всяка отделна следа на миналото накрая изчезва, но заедно те са безсмъртни", пише американският историк и географ Дейвид Лоуентал, който казва, че днес почти всеки ден се открива поне по един нов музей някъде по света. А ние този път ще погледнем към един нов музей, който събира..

публикувано на 10.05.24 в 14:10
 арх. Георг Винтген и арх. Стоян Тодоров (вдясно)

Ролята на архитекта е да бъде диригент на процеса на създаване на сградата

Професионални задачи на архитектите и инженерите за създаване на качествена среда бе темата на провелата се международна конференция у нас, организирана от Алианса за висока строителна култура. Жизнената среда на човека оказва мощно влияние при формиране, развитие и съществуване както на отделния индивид, така и на обществото. Качеството ѝ оказва пряко..

публикувано на 09.05.24 в 18:30
Сцена от пиеса „Животът е пред тебе“ от Ромен Гари - Емил Ажар.

Мистификациите – литературни и не само

На 8 май – денят на капитулацията на Германия говорим за условността на литературните произведения, а понякога и на историческото знание. 150 години след издаването на първия том на "Веда Словена" от Стефан Веркович, на рождения ден на Ромен Гари, спечелил с мистификация два пъти "Гонкур", втория път под псевдонима Емил Ажар, анализираме с..

публикувано на 08.05.24 в 17:46

Вълнуващите истории на музикалните инструменти

Как да привлечем децата към четенето и да ги спечелим, като представяме по нетрадиционен начин малко познати факти за тях? На този въпрос отговаря "Енциклопедия на музикалните инструменти" на Щепанка Секанинова. За значението ѝ при обучението за децата е разговорът в предаването "Следобед за любопитните" с музикалния педагог Адриана Бенова. Щурчето..

публикувано на 07.05.24 в 15:05