Празникът на програма "Христо Ботев“ отмина, но чувствата и емоциите на работещите в нея са постоянни. Предлагам ви размислите на тримата колеги от програмата, които на 1 ноември получиха наградите "Златния Будилник“ – награди, които Редколегията на националната програма за култура, образование и наука връчва в Деня на будителите, който е неин празник от 2002 г.
За отличията гласуват анонимно всички работещи в програмата – журналисти, музикални редактори, технически сътрудници, тази година – за 22-ри път.
Таня Димова е водещ на предаванията "Какво се случва", "Артефир" и "Кино с думи" – получи признанието на колегите си в категорията за журналистика. Таня е работила 3 години в програма "Хоризонт", а от 7 години е в програма "Христо Ботев". Самата тя се определя като мечтател.
"За мен радиото е много неща, но най-вече любов. Голяма магия е. Според мен програма "Христо Ботев" е туптящото сърце на Националното радио. Културата, изкуството, науката и образованието – това, за което ние не спираме да говорим и което най-много буди слушателя, е в основата на това, което представляваме ние хората – едни мислещи, интелигентни, надявам се, разумни и чувстващи хора. Ако културата я няма, няма как да го има, според мен, и сърцето. Затова и си мисля, че именно програма "Христо Ботев" е сърцето на радиото. Няма миг, в който да съжалявам, че съм избрала именно нея. Вярвам, че макар водещи и журналисти, ние сме преди всичко слушатели и това, което правим, е да създаваме музиката, на която слушателите ни танцуват - разбира се със съмишлениците ни - нашите събеседници", споделя тя.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Руслан Беров е дългогодишен звукоинженер в програма "Христо Ботев" в екип "Ефир", излъчващ продукцията на програмата. Той е новият носител на наградата "Златният будилник" в категорията "Звукорежисура".
"Благодаря на всички колеги, които са гласували за мен, тази награда за мен е чест и изненада. Повече от 20 години съм в програма "Христо Ботев" и да работя специално в тази програма, за мен е не само удоволствие но и чест, защото тя е доста по-различна, по-специфична, програма с мисия. Тя е един спасителен лъч в цялото медийно пространство, тъй като нашето общество е залято от чалга култура и чалга философия и точно програма "Христо Ботев" е тази, която най-добре се справя с този ужасен феномен. Смятам, че всички ние, които работим в "Христо Ботев" сме будители и то в прекия смисъл на думата, защото самото съдържание на програмата е такова, че предполага точно това.
На програма "Христо Ботев" искам да пожелая да продължава да бъде такъв будител, а на тези които участват в нейното изграждане пожелавам да имат повече свобода да правят нови неща, да се дава шанс на тези, които са с повече амбиция да дават нов облик на програмата, защото аз знам такива колеги, които имат много далновидни виждания за развитието на програмата, за това съдържанието да се направи по-интересно, по-разнообразно и по-достъпно за хората и програмата да има повече слушаемост. Пожелавам и на слушателите да слушат повече програма Христо Ботев и да има защо да я слушат“, посочва той.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Зорница Цветанова получи "Златният будилник" в категорията "Музикално оформление на немузикално предаване". Тя е музикален редактор в екип "Забавна музика". Тя е дъщеря на композитора Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, и внучка на Владимир Аврамов – основателят на цигулковата школа в България. От 5 годишна Зорница свири на пиано, в момента е част от групите "TangoCats" и "Котка, микрофон и акордеон". Брат й Орлин Цветанов и децата й Владимир, Филип и Вяра също са музиканти.
"Благодаря за наградата на всички колеги, които са гласували за мен. Много съм благодарна на колегите от екип "Забавна музика", които ме приеха и ме научиха на това как да се получават нещата. Всеки от нашия екип заслужава тази награда, а съм много се радвам, че този път аз съм избрана. Работя за предаванията "Премълчаната история", "Нашият ден", "Лабиринти на познанието", "Фото фабрика", понякога замествам колеги в "Артефир", "Какво се случва", "Аларма" и други.
Това, че съм музикант само ми помага да имам може би малко по-различен вкус, но пък и по-интересен. Обичам всички жанрове музика, не само да ги слушам, но и да ги използвам като оформление на предавания.
Чуйте повече в звуковия файл.Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg