Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърто издание на "Дни на виолата"

В рамките на три дни от 6 до 8 ноември във фокус попадат виолата и композиторите, които са писали за този инструмент. Целта на фестивала е да се покажат техническите възможности и красотата на звука на виолата. 

Идеята да възникнат "Дните на виолата" идва от проф. д-р Владислав Андонов през 2015 година, а целта е да се върне блясъкът ѝ като солов инструмент. 

"Има много транскрипции за виола, но аз искам да бъдат показани оригинални произведения, които са композирани за виолата и да бъде опровергана тезата, че за виолата няма достатъчно написани творби.

Откакто съществуват тези дни, сме направили повече от 80 премиери за България“ – каза проф. д-р Владислав Андонов.

Събитието обединява виолисти от различни поколения, а в програмата на концертите ще прозвучат произведения от различни епохи.

Подробна информация за изпълнителите, които вземат участие в "Дни на виолата" и други любопитни факти, можете да научите в интервюто на Валерия Христова - Димитрова за предаването  "Метроном“ по програма "Христо Ботев".

Снимки – Дни на виолата
По публикацията работи: Милена Очипалска

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Шерил Милнс на 90

На 10 януари Шерил Милнс отпразнува 90 си рожден ден. В продължение на 30 години той бе кралят на баритоните в МЕТ. Един от малцината, които напомнят за легендарните гласове от миналото. "От дълги години не бяхме слушали баритон с толкова красив глас! Уникален тембър с безброй нюанси и несравнима мощ. Шерил Милнс е ненадминат с..

публикувано на 11.01.25 в 07:55

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22