Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Владимир Божилов

За приноса на българските учени за откритията в сферата на физиката и астрономията

Есенен ден на отворените врати във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски"

За приноса на българските учени за откритията в сферата на физиката и астрономията и други акценти от програмата на Есенния ден на отворените врати във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" в "Нашият ден" разказва доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на ФФ, катедра "Астрономия" към СУ "Св. Климент Охридски".

На 17 ноември 2023 г., от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет (ФзФ) на СУ "Св. Климент Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители с деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че физиката ни отвежда най-дълбоко и най-далече в човешкото познание, че може да бъде увлекателна и интереса, че е престижна специалност с многобройни възможности за реализация в България и по света.

По време на Есенния ден на отворените врати посетителите ще могат да се запознаят с най-новите предизвикателства пред физиката, да разберат повече за Нобеловата награда по физика за 2023 г., за откритите от България нови светове – екзопланети в далечния Космос, да разкрият тайните на космическите технологии и науката зад черните дупки и много други. 

Всички участници ще могат да се насладят на научни демонстрации, да посетят водещи лаборатории във Физическия факултет, да наблюдават Слънцето с телескоп, да научат повече за възможностите за обучение и развитие в различни области на физиката, както и да зададат своите въпроси.

Чуйте разговора с доц. Владимир Божилов от звуковия файл.

Снимка – СУ "Св. Климент Охридски"

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50