Една на пръв поглед банална тема, която най-често свързваме с разширените вени. Обсъдихме много аспекти на проблема заедно с опитния съдов хирург проф. Кузман Гиров.
"Човек е на такава възраст, на каквото са неговите съдове" – с тази констатация, наложена от практиката, започна диалогът с госта в поредното издание "За здравето". В коментарната част разграничихме и обяснихме различни състояния: дилатация, аневризма, разширени вени, мастни отлагания и плаки. Потърсихме отговор на въпросите, свързани с диагнозата "съдова болест", проф. Гиров даде съвети и отправи послания за действие при съдови инциденти като мозъчен инсулт и колабиране, както и за основния "виновник" за атеросклерозата и нейното влияние върху съдовата система.
Технологиите в общата модерна медицина не отминават и специалността "съдова хирургия", особено на терена на болница като ВМА. Проф. Кузман Гиров, като ръководител на клиниката, преподавател и водещ съдов хирург, изрази гордостта от своя екип, който е търсен и уважаван от колегите в цялата страна. "Те се справят отлично и владеят новите методи на безкръвни и миниинвазивни операции, изтъкна гостът, но единственото, което ме безпокои е, че един ден, когато се наложи да бъде извършена класическа открита операция, няма да има кой да я направи…"
Особено внимание отделихме в разговора на препарати и добавки, предназначени за разреждане на кръвта. "Изисква се изключително внимателен и отговорен подход към лекарствата, защото последиците носят много рискове" – подчерта професорът.
Екип "За здравето" е планирал следващите две издания през месец ноември по темите чернодробни и панкреатични болести, трансплантации и урологични заболявания с акцент простатната жлеза. За тяхната реализация сме поканили проф. Никола Владов и акад. Чавдар Славов.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg