Една на пръв поглед банална тема, която най-често свързваме с разширените вени. Обсъдихме много аспекти на проблема заедно с опитния съдов хирург проф. Кузман Гиров.
"Човек е на такава възраст, на каквото са неговите съдове" – с тази констатация, наложена от практиката, започна диалогът с госта в поредното издание "За здравето". В коментарната част разграничихме и обяснихме различни състояния: дилатация, аневризма, разширени вени, мастни отлагания и плаки. Потърсихме отговор на въпросите, свързани с диагнозата "съдова болест", проф. Гиров даде съвети и отправи послания за действие при съдови инциденти като мозъчен инсулт и колабиране, както и за основния "виновник" за атеросклерозата и нейното влияние върху съдовата система.
Технологиите в общата модерна медицина не отминават и специалността "съдова хирургия", особено на терена на болница като ВМА. Проф. Кузман Гиров, като ръководител на клиниката, преподавател и водещ съдов хирург, изрази гордостта от своя екип, който е търсен и уважаван от колегите в цялата страна. "Те се справят отлично и владеят новите методи на безкръвни и миниинвазивни операции, изтъкна гостът, но единственото, което ме безпокои е, че един ден, когато се наложи да бъде извършена класическа открита операция, няма да има кой да я направи…"
Особено внимание отделихме в разговора на препарати и добавки, предназначени за разреждане на кръвта. "Изисква се изключително внимателен и отговорен подход към лекарствата, защото последиците носят много рискове" – подчерта професорът.
Екип "За здравето" е планирал следващите две издания през месец ноември по темите чернодробни и панкреатични болести, трансплантации и урологични заболявания с акцент простатната жлеза. За тяхната реализация сме поканили проф. Никола Владов и акад. Чавдар Славов.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg