Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуство по време на война

4
Снимка: Нир Даган

След минутка
тук ще се случи нещо.
Тъгата ще се превърне в море.
За секунда
слънце ще изгрее в теб.
Земята е  разруха.
Веднъж си ден,
веднъж си нощ.
Нищо не остава по местата си.
След минутка
нещо ще ти се случи.
Нещо ще промени всичко…

Думи от авторската песен на израелската изпълнителка Шай Амбер, написани  за неочакваната война.

Сякаш и изкуството в Израел от месец насам е подчинено на тази тема – всички пърформанси и артинсталации са посветени на войната.

239 кукли манекени – колкото е броят на отвлечените израелски заложници в Газа – участват в поредната артакция над балкона на зала "Култура" в Тел Авив. Светещ надпис Bring Them Home, иницииран от художника Надав Барнеа посреща зрителите в артинсталацията, в чието създаване са участвали 200 доброволци от община Тел Авив-Яфо.

ученици от училище Моше Шарет, гр. Бат Ям, Израел, с директор Анат Абади

Метафората е ясна: Върнете ги у дома! Този рефрен доминира във всичко и артпространството не прави изключение.

Димитрина Кюркчиева разговаря в "Артефир" с журналистката Весела Райчинова, която следи събитията от Тел Авив и региона за българските медии. Чуйте звуковия файл.

Снимки – Нир Даган

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56