Деян Статулов изследва социалистическия период в българското игрално кино. В трета си по ред книга, той ще разгледа разпространението на филмите и техния живот, включително фестивален, през тези години. Втора му монография "(Пре)поръчани филми. Пропагандни практики в българското игрално кино (1944 – 1989)" кинокритикът проследява как са поръчвани филми, как е функционирала системата на пропаганда в българското кино.
"Добре е да познаваме миналото, защото нашето съвремие много от нещата се повтарят и било добре да ги познаваме, особено по-младото поколение. Аз говоря със студенти и доста често ми се налага да им разказвам, какво се е случило в първите години след 9 септември 1944 г. от чисто историческа гледна точка, защото има липси и дефицити в нашата образователна система", посочва кинокритикът.
Погледът към Киномания
Това е важно събитие, тъй като говорим да пропаганда може да направя един мост. Първата "Кинопанорама" започва през 1987 г. по инициатива на ДСО "Българска кинематография" режисьорът Людмил Стайков. Това е човекът, направил "Време разделно" и "Хан Аспарух". Но идеята за този фестивал е донякъде и пропагандна. Това е епохата на перестройката и разведряването. Има по-либерален режим и от 1988 г. по кината се пускат всички забранени български филми.
Години по-късно, вече под името "Киномания", продължава не само да се организира, но да радва и да вълнува киноманите не само в София, но и в цяла България, коментира кинокритикът. Една част от филмите ще имат само две-три прожекции.
Има прекрасен реверанс към няколко актьори, които оставят следа в световното кино. Например Джеръми Айрънс, който навършва 75-години, с един филм "М. Бътерфлай", който зрителите малко познават, на режисьора Дейвид Кронънбърг. Разбира се, Робърт де Ниро, във филма "Пробуждане" ни връща в 1969 г., когато необщителният д-р Сейър започва работа в психиатрична болница в Ню Йорк. В отделението за болни с кататония приложеното от него експериментално лекарство води до чудотворен напредък. Зрителите могат да видят избрани филми на големия Франко Дзефирели. Своето място има Катрин Деньов, която скоро навърши 80 години, и Жерар Депардийо.
"Ние обичаме киното заради големия екран, заради тъмния салон, заедно с хора около нас, познати ли непознати, заедно да съпреживеем тези истории", допълва той.
Неслучайно "Киномания" бе открита с "Уроците на Блага" – новия филм на Стефан Командарев, който беше отличен с "Кристален глобус" в Карлови Вари и голямата награда на журито на Международния кинофестивал в Рим.Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Деян Статулов е роден на 4 август 1973 г. в Ихтиман. От 2016 г. в главен асистент в Институт за изследване на изкуствата - БАН, сектор "Екранни изкуства". Завършил е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" специалност "Телевизионно, кинознание и драматургия". На 29 май 2015 г. му е присъдена образователната и научна степен доктор по "Кинознание, киноизкуство и телевизия" в Институт за изследване на изкуствата, БАН Темата на докторската му дисертация е „Идеологическата цензура в българското игрално кино(1948 –1989). Механизми на функциониране“. Още като студент започва работа като разпоредител в Дома на киното, а по-късно става и негов програматор. Бил е директор на Международния студентски филмов фестивал (’98,’99), участвал във фестивалния екип на Мюзик филм фест и "Монти Пайтън“ Фест", и член на експертни комисии в БНТ, ИА "Национален филмов център" и Национален фонд "Култура" към Министерство на културата.
Има над 300 публикации (портрети, репортажи, интервюта и оперативна критика и научни публикации) в периодичния, специализиран и научен печат. Сценарист на различни телевизионни предаванията .Главен редактор на фестивалните вестници на филмовите фестивали "Международен София Филм Фест", "Златната роза" във Варна и "Златен ритон" в Пловдив. Член на Международното жури за късометражно кино "Филмини" (2013) и "Смешен филм фест" в Габрово (2018). Председател на журито за късометражни филми на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" 2020. Сценарист на предаването "Като на кино" по Би Ти Ви Синема. Ръководител на детска и младежка театрална група "Фантазия" към Народно читалище "Слънце 1879" в Ихтиман. Програмен директор на Дома на киното (2013 – 2015). Издател и главен редактор на сайта за филмова култура Kinoto.bg.
Снимка - личен архив, Деян Статулов"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg