Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еднакво различни – Мирела Димитрова, Десислава Заваринова и Аделина Васева

В моментите на несигурност и изолация актът на създаване може да се превърне в пътеводна светлина, към която да се обърнем, за да намерим утеха и смисъл. Въображението ни рисува с несигурните си контури реалността и се слива с магията на творчеството.

Изложбата “Еднакво различни” представя три художнички, които, въпреки че имат различни основни занимания извън изкуството, са намерили общо убежище в акта на създаване. За Мирела Димитрова, Десислава Заваринова и Аделина Васева пандемията изиграва ролята на катализатор за творческа енергия, изпъква като време за интроспекция и размисъл. В свят на промени трите се стремят към изразяване на своите мисли и чувства, превръщайки ги в творби, които могат да обединяват и вдъхновяват. 

Въпреки че тези три художнички водят различен живот, общият им стремеж към спокойствие чрез изкуството ги обединява в изложба. Те са еднакво различни. Изкуството на всяка една има свой собствен индивидуален почерк, те разказват различни истории, които се преплитат, намирайки пресечни точки. Стремежът им е еднакъв – умиротворение. И трите го постигат чрез процеса на създаване.

Изложбата може да бъде разгледана до 1 декември в Националния музей "Борис Христов" 

За това какво е да намериш убежище в акта на създаване, как пандемията може да даде тласък към отприщване на творческа енергия и как стресът може да се превърне в изкуство – художничките Аделина Васева, Десислава Заваринова и кураторът и уредник на музей "Борис Христов" Нана Мелконянц разказват в "Нашият ден" какво ги прави "еднакво различни"?

Чуйте разговора от звуковия файл.

Мирела Димитрова завършва скулптура в Националната художествена академия, след което започва да работи в сферата на интериорния  дизайн. Занимава се с реставрация, проектиране и изпълнение на по-модерни композиции на гипсови орнаменти за стени и тавани, както и изработване на абстрактни скулптури, релефи и пана. През годините Мирела се лута между различни стилове и техники, но покрай уединението  успява да създаде личен почерк. Творбите на Мирела са изпълнени в техниката на графичната монотипия. Нейните черно-бели абстрактни композиции крият в себе си портрети, пейзажи и човешки фигури - проявени чрез динамичното движение на валяка.

Десислава Заваринова е реставратор. Тя се потапя в стила и маниерите на различни автори, стараейки се да имитира и наподобява почерка на реставрираната творбата. В почивките от работа тя продължава да рисува - малки детайли повтарящи се до безкрай. Постепенно започва да вкарва цвят, идеи и смисъл в тези детайли. Покрай изолацията се отдава на рисуването. И така, преминава леко и неусетно през стресовия период. Стилът на Десислава е наивен, цветен и фантастичен. Това ѝ дава възможността да излиза извън рамките, които й поставя реставрацията в процесите на имитация. Основният елемент в пейзажите на Десислава са къщи и дървета, изпълнени в цветове. 

Аделина Васева по професия е графичен дизайнер. След повече от 10 години рекламна графика тя усеща, че нещо не й достига и няма да го намери там, макар да обича работата си. Едно пътуване до Ница - точно преди първото голямо затваряне и назрялата готовност за нови предизвикателства - дава тласък на творческите й търсения. Далеч от компютъра и строгите изисквания на дизайнерската работа. Тя се потапя в изкуството си, търсейки или пресъздавайки изгубеното “Аз”. Творбите й са цветни композиции изпълнени с акварел, гваш или туш, изобразяващи архитектурата на Пловдив и европейски градове. Живописните пейзажи са допълнени с апликации от цветни хартии, които добавят релеф и още едни пласт на разказа на четката й. 


Снимки – музей "Борис Христов"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Панайотов с "50 забравени места в България"

Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от най-успешните създатели на онлайн съдържание идва след двугодишен труд. В 400 страници са събрани малко известни и дори забравени места, съхраняващи тайнствената красота на родината ни. Книгата обхваща..

публикувано на 30.11.24 в 11:40

"Сурови перспективи" на Тодор Рабаджийски

Визуалният артист Тодор Рабаджийски излага свои творби под името "Сурови перспективи" (Raw Perspectives). Изложбата е от 3 части – керамика, инсталация и живопис. Пространство на галерия +359 ("Водната кула") е подходящо за цялостния изглед на произведенията. Откроява се инсталацията, която се простира от върха на кулата до основата.  Авторът..

публикувано на 30.11.24 в 09:35

Начо Герерос е очарован от българската публика

Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански актьор е в София по покана на телевизия bTV Comedy, която отбелязва 15-ия си рожден ден. Освен представители на медиите, на срещата с испанския актьор в петък присъстваха и посланикът на..

публикувано на 30.11.24 в 09:10

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30