Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кнежа отбелязва своята 80-годишнина

| Интервю
Сградата на Общината в Кнежа
Снимка: kneja.acstre.com

На 23 ноември 2023 г. Кнежа ще отбележи 80-ата годишнина от обявяването ѝ за град. Разбира се, програмата е много богата. Тя е организирана от местната управа. Ще бъде представен Алманах "80 следи в историята", посветен на известни личности, свързани с Кнежа, което ще се състои в галерията на Общинския исторически музей. Предвидени са още провеждането на изложба и тържествен концерт.

Ангел Бачийски е историк по образование и учител в Професионалната гимназия по земеделие "Стефан Цанов" и уредник в Историческия музей на град Кнежа. В ефира на "Нашият ден" той разказва кога са намерили първите белези за създаването на някакъв живот или някакъв тип цивилизация на територията на града.

"Близо 6000 години в земите, които обхваща градът, има живот. Развитието започва по време на тракийската цивилизация – има открити такива находки", споделя той.

Откритите в Кнежа и проучени археологически артефакти са богат извор на сведения за живота на хората в днешното землище на Кнежа през последните няколко хилядолетия.

По време на османския период името на града е Исмаил бунар. Предполага се, че така се е казвал първият управител на града. Селището се разраства особено бързо след Кримската война, когато започват да пристигат много фамилии от Молдова, Румъния и от територията на днешна Украйна.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12