Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Праворазбраният цивилизатор

Флейтистът горе, вторият отдясно, е Добри Войников. Оркестърът е създаден от Михай Шафран.
Снимка: Wikipedia

Само за 45 години живот Добри Войников прави много за театъра, музиката, църковната еманципация и еманципацията на българките, за историята, журналистиката, националното ни дело.

На 22 ноември 1833 г. (по стар стил) се ражда човекът, чиято сатира "Криворазбраната цивилизация" ни усмихва и днес. Панагюрката Райна Попгеоргиева пък получава името Райна княгиня от една друга негова пиеса – "Райна Княгиня".

Какво е мястото на Войников в пантеона на светлите ни глави – кои са явните и неявните му заслуги – разговаряме с професор Ваня Добрева, с д-р Ивета Рашева, с главния уредник на музея "Добри Войников" в Шумен – Мюргян Садък.

Проф. Ваня Добрева разказва, че Войников създава не само българската драма, но и българския театър като цяло, че името и делото му се проследяват по сетне през такива имена като Иван Вазов, Ст. Л. Костов, та чак до Станислав Стратиев.

Ивета Рашева пояснява как по причудлив начин Райна Попгеоргиева получава името Райна Княгиня, и как това повлиява на съдбата ѝ – и в славен, но и по трагичен начин. Мюргян Садък пък описва дома на Войников в Шумен и очертава личността на този наш възрожденец според нейното усещане за него.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" е новата книга на журналиста Ваньо Стоилов

Поредната трета книга на Ваньо Стоилов , озаглавена "Ноти от мелодията на живота" вече е на книжния пазар. "Книгата съдържа очерци и интервюта с хора, които съм взимал в годините между 1980 и 2024", разказа Ваньо Стоилов, който е кореспондент на в. "24 часа" за област Стара Загора и се занимава с журналистика вече 45 години. Десет са публикациите..

обновено на 31.07.25 в 18:08

Лъчезар Бояджиев показва коне без конници в "Квадрат 500"

До 28 септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде разгледана изложбата на Лъчезар Бояджиев "Във ваканция… Corpus Equorum". В нея съвременния артист показва огромната си колекция от изображения на конни паметници от стотици точки по света, от които авторът на шега е премахнал ездачите. Куратори на изложбата са Овюл Дормушоглу и Джоана..

публикувано на 31.07.25 в 17:15

Железните хора на фотографа Йеле Крингс

Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic, The Economist и The Guardian. Тази вечер на сцена "Централни хали" ще бъде открита изложбата му "Железни хора", представяща войната в Украйна през реалния живот на железопътните работници и техните..

публикувано на 31.07.25 в 16:25

Първо морско издание на фестивала LUNAR

Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си издание "Море от светлини" фестивалът ще преобрази със светлинното изкуство не само градската среда, но и едни от най-завладяващите природни забележителности на брега на Южното ни Черноморие...

публикувано на 31.07.25 в 12:46

Цигулка в ритъма на Щраус: Таня Джарова и духът на Виена

Седмица преди едно от най-значимите културни събития за годината в България – турнето на  "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра", в рубриката "Разговорът" срещаме публиката с концертмайстора на формацията – изключителната цигуларка Таня Джарова-Салюстио. Родом от България, живееща и творяща във Виена, Джарова не само е майка на четири деца, но и водеща..

обновено на 31.07.25 в 11:46