Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Тодев

За една по-уютна България

Снимка: БГНЕС

Постижима ли е една по-уютна България или какви са възможностите на различните региони в страната за подобряване на средата, в която живеем. Има ли условия за дългосрочни политики – какво е естеството на процесите? По какъв начин се създават и поддържат туристическите маршрути у нас – съществува ли регулация?

Васил ТодевКоментар в "Нашият ден" прави Васил Тодев, представител на "Зелено движение” в парламентарната комисия по околната среда и водите, планински водач, съучредител на сдружение "Байкария" и доброволец в акции за почистване на планински и крайградски местности.

"Още на втория месец в парламента, в активно сътрудничество с Министерството на туризма, успяхме да стигнем до подписването на Меморандум между министерството, Българския туристически съюз и 20 неправителствени организации, които се занимават с тази дейност. В рамките на меморандума се съгласихме, най-малкото за това туристическата маркировка да бъде унифицирана, ясно регламентирана и да изглежда по един и същи начин в цялата страна, за да не създава объркване. Това има значение и за безопасността на посетителите в планината."

По отношение на градската среда и условията за придвижване с велосипеди, Тодев е категоричен, че нашите градове изначално не са планирани по този начин. "Правят се някакви усилия, но за съжаление често те не са консултирани с експерти или хора, добре запознати с нуждите на велосипедистите. Оттам произтичат грешки, които впоследствие не улесняват, а в някои случаи направо затрудняват живота на колоездача. 

На всички ни е известно, че велосипедът е един от най-екологичните начини за придвижване в градска среда, тъй като няма емисии, не се използва енергия за задвижването, затова е важна инфраструктурата. Тя е свързана и с безопасността – това е един от сериозните проблеми. Има доста да се работи в тази посока за създаването на благоприятна среда, за да подтикнем повече хора да изберат този начин за придвижване.

Това, което трябва да търсим като бъдещо развитие, е балансът. Естествено, природоопазването е фундаментално важно, но прилагането на по-широк спектър от политики е не по-малко важно. Ние не трябва да се фокусираме единствено върху природоопазването, а тя трябва да гледаме и към местното развитие – към политики, свързани със социални дейности, с образование, със здравеопазване. За мен пътят е именно в тази посока – да се търси едно по-широко проявление на тези "зелени политики."

За политиките, които трябва да се предприемат, за родопската теснолинейка, за оставянето на по-малък въглероден отпечатък, за малките и големите райони и градове, за пътуването между населените места, за заменките – чуйте разговора от звуковия файл.

Снимка – БГНЕС, личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26