Тази седмица в Българската академия на науките се проведе научно-приложната конференция, организирана от Института за държавата и правото при БАН. Темата на конференцията – реформата на защитата от домашното насилие. Поставени бяха много наболели въпроси. Конференцията беше структурирана в две части – домашното насилие и насилието, основано на пола; и практически проблеми при реализиране на правната защита от домашно насилие. Предаването "Законът и Темида" беше медиен партньор на това събитие.
25 ноември е Международен ден за елиминирането на насилието срещу жени.
Кои са общите проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа, и кои са акцентите на научно-приложната конференция, разяснява в "Законът и Темида" проф. д-р Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото при БАН и дългогодишен консултант на "Законът и Темида":
"Домашното насилие е тежко нарушение на основните права на жените. То засяга тяхното достойнство, равенство, достъпа до правосъдие. Но освен техните лични права, в по-широк контекст то засяга техните семейства, приятели и сигурността на обществото, като цяло.
Опитах се на конференцията да изведа някои общи проблеми на борбата срещу домашното насилие в Европа. Базата бяха изследванията на Агенцията за основните права. Насилието над жени е изключително многолико и комплексно. То обхваща огромен спектър от престъпления и други, необявени за престъпления действия.
Това са сексуалното насилие, включително изнасилването, гениталното осакатяване на жени, насилствените бракове, насилствени аборти или стерилизация, трафикът на хора с цел сексуална експлоатация, преследването, сексуалният тормоз, убийството на жени, речта на омразата и престъпленията въз основа на пола, кибернасилието, като сравнително ново явление, на което жените стават все по-честа жертва.
От всичко това откроих няколко особено тежки проблема. Първият беше дефиницията за изнасилване. Защото, съгласно изследване на Агенцията за основните права, само 14 държави членки на ЕС имат закони, които изрично дефинират изнасилването на базата на липса на съгласие. Това е тежък проблем. Много държави членки изискват все още жертвите да доказват използването на сила или заплаха, за да се криминализира този акт. Съгласно изследването на Агенцията за основните права, една от всеки 20 жени в ЕС е била изнасилвана след 15-годишна възраст. И около 1/3 от жертвите са преживели 6 или повече инциденти от техния настоящ партньор. А тези данни не отразяват размера на проблема, защото няма точно докладване на инцидентите поради страх, стигматизация и недоверие в правната система.
Най-тежката форма на домашно насилие е, когато се стига до смърт на жената, т.нар. "фемицид" (убийство на жена от съпруг или партньор). Неслучайно се определя като "тихата епидемия", като недекларираната война срещу жените в Европа. На конференцията цитирах едно изследване на Мрежата на журналисти за европейски данни, проведено в 18 нюзрума в Европа. По негови данни след 2019 г. в Гърция, Словения, Германия и Италия има значително нарастване на фемицид. Имаше данни на конференцията и за България – годишно около 20 случая на убийства на жени в следствие на домашно насилие. Неслучайно имаше протести у нас, в Босна и Херцеговина, Косово и Сърбия, които казаха "Не на насилието".
Този проблем беше поставен и от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен. Тя акцентира върху проблема за фемицида по време на изказването ѝ "За състоянието на Съюза" в ЕП в Страсбург на 13 септември 2023 г. Урсула фон дер Лайен призова за широка подкрепа за криминализирането на недоброволния секс и установяването на обща дефиниция за изнасилване в ЕС и включването ѝ в проекта за Директива срещу насилието срещу жени.
Намирам този проект за интересен, всеобхватен и напредничав, достъпен е, но за съжаление, по мои данни, има доста сериозен проблем от страна на някои държави членки. Това, разбира се, засяга националния суверенитет, от една страна, а от друга – засяга доколко държавите членки са ангажирани със защитата на правата на жените в глобален мащаб."
Други проблеми, които са едни от различните форми на домашно насилие по отношение на жените, са ограничаването на финансовата им свобода, в ограничаването им на контактите с близки и приятели, насилието на работното място – сексуален тормоз, кибернасилието. Особено тежко е психологичното насилие.
Чуйте още подробности от разговора с проф. Ирена Илиева – директор на Института за държавата и правото – БАН.
В навечерието на Светлите празници вратите към душите си, към музиката и дома си, отваря музикалното семейство Цанови. Повод за ефирната среща дава очарователната Кристина Цанова – оркестрант в групата на първи цигулки в Софийската филхармония. Заедно с нея в студиото са: майка ѝ Катя Цанова, оркестрант в групата на първи цигулки в Академичен..
В рубриката "Разговорът" разговаряме с Емануела Иванова – директор на платформата за доброволчество TimeHeroes. Тя сподели вдъхновяващи новини за коледните мисии и благотворителните инициативи през изминалата година. Ето какво разказа тя в ефира на „Нашият ден“: "Макар платформата да не изглежда толкова динамична отвън, извън нея се случват..
Проектът на TerraLife Solutions е вдъхновяващ пример за това как иновациите могат да дадат решения на глобални проблеми като деградацията на почвите и климатичните промени. Внедряването на подобни практики не само ще подпомогне устойчивото развитие на земеделието, но и ще подобри качеството на храната и живота в дългосрочен план. Тази статия..
Твърди се, че има старо пророчество, което гласи, че когато всички християни посрещнат Рождество Христово на една и съща дата, злото ще изчезне от света. Ние няма как да приемем това твърдение на 100 процента, но пък от друга страна звучи убедително и дава надежда. В момента около 2,6 милиарда са християните на Земята. 2,3 млрд. от тях се готвят..
Традиционно много българи избират да прекарат коледните и новогодишни празници в Гърция , а тя ги очаква с мирис на канела и цитруси. Редакторът Наталия Маева разказва в "Нашият ден" как протичат празничните дни в южната ни съседка и какви обичаи спазват гърците на Рождество и Нова година. В Гърция семействата са големи, по..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
В рубриката "Културен отпечатък" на Рождественското издание на "Terra Култура" се върнахме назад във времето, за да си припомним как са отбелязвали Бъдни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg