Милена Радева е автор и илюстратор, тя е организатор на Биенале на илюстрацията и създател на издателство "Българска илюстрация".
В ефира на "Terra култура" тя разказва за първата си самостоятелна книга "Птиците на моята хранилка". Това е практическо ръководство за начинаещи орнитолози, което включва 38 вида птици, които все още можем да срещнем на любителските хранилки в градска и полуградска среда.
"Тези почти 40 вида птици можем да срещнем на хранилката ни, но в градовете и населените места около нас ще бъдат още безброй много птици и животни, които живеят редом с нас, колкото и да не ги забелязваме понякога", казва тя.
Описание на даден вид птица запознава читателя с най-разпознаваемите им отличителни белези, традиционни местообитания, любима храна и щрихи на характера им, както и е придружено от живи научни илюстрации.
По думите на авторката книгата е написана по много достъпен начин и е много богато илюстрирана. В нея има над 80 илюстрации на животни и птици, както и на хранилки и подхранки.
"Читателите могат да разберат как да се грижат за птиците, които са диви животни в случая. Как може да си бъдат полезни и как могат да ги различават, и как могат да се научат да си комуникират с тях. И как самите хора да се научат да се любуват на самата природа, било то и през преградата на прозореца, ако си сложил хранилката наблизо", казва тя.
И допълва, че през една зима започва да наблюдава птиците, които са се навъртали около кучешката и котешката храна, която авторката е държала навън. Така се поражда любопитството ѝ към птиците. А пандемията е причината тя да започне да рисува птиците от нейната хранилка реално.
В края на книгата има и читателски дневник за начинаещи откриватели-орнитолози, които да записват своите наблюдения. За тяхно улеснение изданието е придружено с хранилка, която да сглобят сами стъпка по стъпка.
Милена Радева съветва да се поставят белени или небелени слънчогледови семки, но без да са печени. Тя отбеляза, че илюстрациите в книгата са натуроподобни с научна цел, като това са птиците, които можем да видим в природата.
Чуйте повече в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg