Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Стефан Данаилов

| Коментар

На днешния ден през 2019 г. от този свят отпътува Стефан Данаилов. Ламбо, Мастъра, бате Серго, майор Деянов, българският Ален Делон. Стотици главни роли в киното, театъра и телевизията. Народен артист, преподавател по актьорско майсторство за драматичен театър. Политик, министър на културата, народен представител в шест народни събрания.

Какво остава след човек, когато пътува към онзи, вярваме, по-добрия свят? Може би трябва да попитаме мечтите му. Казват, че малкият Стефан мечтаел да стане моряк. Но съдбата още тогава го кани като дете на 12 години да участва в игралния филм "Следите остават". И някак тръгва тази съдба.

По-късно актьорът Иван Кондов, съпруг на сестра му, го насочва към ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" и му казва, че има талант за актьор и не бива да го губи. Наистина съдбата продължава в толкова много филми и постановки.

Можем да кажем, че Стефан Данаилов е свързан с програма “Христо Ботев“ на БНР. От 1981 г. до 1989 г. води популярното радиошоу "Звезди посред бял ден". Влизайки в образа на Ален Делон, на когото гостуват известни звезди от цял свят.

Да, отива си на днешния ден през 2019 г. Но нека сега се върнем към 1992 г. и да чуем как звучи и за какво мечтае Стефан Данаилов на петдесет.

Чуйте повече в звуковия файл. 

Снимка - Стефан Данаилов, радио 1
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пясъчни приказни герои

Малък свят, сътворен целия от пясък отваря врати всяко лято в Морската градина на гр. Бургас. От 2008 година първият по рода си в България Фестивал на пясъчните скулптури посрещна своите първи посетители, като за кратко време стана любимо събитие не само за бургазлии, но и за гости на града през летния сезон. Самият процес на подготовка започва много..

публикувано на 05.07.25 в 17:06

Тройният възел: Толстой – Чехов – Горки

На корицата е рядката пощенска картичка, на която са тримата – Толстой, Чехов и Горки. Те са във фокуса на изследването на проф. Людмил Димитров под заглавие "Драматургия на разотиването".  Тримата писатели са известни и значими фигури в руската литература от края на XIX и началото на XX век и авторът разглежда отношенията им в творчески и личностен..

публикувано на 05.07.25 в 13:20

"Хеда Габлер" и София

Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..

публикувано на 05.07.25 в 12:10

Духът на акварела в България

Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела"  по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" .  От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития.   По думите на Тодорова в последните години..

публикувано на 05.07.25 в 08:45
Йорданка Стефанова

"Хамлет" в "Хумор и сатира" с ярък актьорски състав

В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването.  А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..

публикувано на 04.07.25 в 16:45