Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зорница Русинова: ИСС беше една от първите стъпки за демократизация на обществото

Зорница Русинова
Снимка: БГНЕС

България е първата страна от т.нар. “нови страни членки в ЕС“, която създава свой Икономически и социален съвет (ИСС). Той е платформа за постигане на съгласие между работодатели, синдикати и неправителствени организации. Преди 20 години, на 10 декември, е било първото заседание на Съвета, сподели в интервю за БНР Зорница Русинова, неговият председател. 

Гостувайки в предаването "Нашият ден", председателката на Съвета подчерта важността на този консултативен орган за демократичния процес в страната. Той предоставя възможност на гражданите да участват във формулирането на становища и решения, свързани с работата на Народното събрание, изпълнителната власт и президентството, чрез представителите им в работодателски организации, синдикати и неправителствени организации.

По думите на Русинова през последния период екипът се фокусираха върху три основни приоритета – постигането на по-зелена, по-дигитална и по-социална България. Техните становища, анализи и работа се стремят да допринесат за постигането на тези цели.

Според нея е важно да се подчертае, че Икономическият и социален съвет представлява трите страни – работодатели, работници и граждански представители, което го прави уникален в контекста на съвременното общество. В днешно време, когато политическите разделения и гледни точки често доминират, този съвет може да служи като пример за търсене на съгласие и сътрудничество.

Русинова обясни в предаването, че Съветът работи по два основни начина – по искане на изпълнителната, законодателната власт и президентството, или по собствена инициатива. Неговата работа включва множество теми и актове, които имат значение за бъдещето на страната и за благополучието на нейните граждани. В този контекст 20-годишнината на Икономическия и социален съвет е повод за отбелязване и размисъл.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тервел-Любомир, или как младите визионери променят страна ни?

Тервел-Любомир е на възраст, когато повечето младежи са в началото или средата на студентските си години. За разлика от тях, той вече е завършил висшето си образование в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София и е успял да регистрира свой стартъп. Неговото начинание е свързано с два от многото му интереси – биотехнологиите и квантовите..

обновено на 23.05.24 в 11:43

Що е то елитно образование?

Що е то елитно образование? В технологичното време, в което растат децата, имайки достъп от най-ранна възраст до различни езици, екрани и медии, как се преподава в едно престижно българско училище – разговор в "Нашият ден" с Александър Чакмаков , директор на Първа английска езикова гимназия . По думите на Чакмаков учителството е вътрешно..

публикувано на 23.05.24 в 10:35
Румен Джагаров

Да се преместиш на село. Носталгия, мечта или вид протест?

Румен Джагаров е млад архитект, който преди време разказа пред нашите слушатели как скицира стари къщи, за да ги съхрани в паметта ни. Той е представител на поколението "Z", отраснал в големия град, но виждащ бъдещето си в малко населено място.  За живота си в Ново село, трудностите, но най-вече за хубавите страни, говори самият Румен в рубриката..

обновено на 23.05.24 в 09:52
Радка Аргирова

Ваксина срещу HIV – защо чак сега?

Епидемията от СПИН, която започна преди 45 години, остава един от най-големите предизвикателства за медицината. През тези години учени и лекари се стремят към разработването на ефективна ваксина срещу HIV (Human Immunodeficiency Viruses, човешки имуннодефицитни вируси) . Наскоро започнаха клинични изпитания на обещаващи разработки, които могат да..

обновено на 23.05.24 в 09:19

Възобновиха ли детските сърдечни операции в НКБ?

Д-р Димитър Печилков , началник на Детското кардиологично отделение към НКБ, говори в "Lege Artis" за това дали и по какъв график се извършват детските сърдечни операции в Наионалната кардиологична болница . Преди седмица се появи информация, че са спрени детските сърдечни операции в НКБ. По думите на д-р Печилков графикът за извършване на..

публикувано на 22.05.24 в 13:55