България е първата страна от т.нар. “нови страни членки в ЕС“, която създава свой Икономически и социален съвет (ИСС). Той е платформа за постигане на съгласие между работодатели, синдикати и неправителствени организации. Преди 20 години, на 10 декември, е било първото заседание на Съвета, сподели в интервю за БНР Зорница Русинова, неговият председател.
Гостувайки в предаването "Нашият ден", председателката на Съвета подчерта важността на този консултативен орган за демократичния процес в страната. Той предоставя възможност на гражданите да участват във формулирането на становища и решения, свързани с работата на Народното събрание, изпълнителната власт и президентството, чрез представителите им в работодателски организации, синдикати и неправителствени организации.
По думите на Русинова през последния период екипът се фокусираха върху три основни приоритета – постигането на по-зелена, по-дигитална и по-социална България. Техните становища, анализи и работа се стремят да допринесат за постигането на тези цели.
Според нея е важно да се подчертае, че Икономическият и социален съвет представлява трите страни – работодатели, работници и граждански представители, което го прави уникален в контекста на съвременното общество. В днешно време, когато политическите разделения и гледни точки често доминират, този съвет може да служи като пример за търсене на съгласие и сътрудничество.
Русинова обясни в предаването, че Съветът работи по два основни начина – по искане на изпълнителната, законодателната власт и президентството, или по собствена инициатива. Неговата работа включва множество теми и актове, които имат значение за бъдещето на страната и за благополучието на нейните граждани. В този контекст 20-годишнината на Икономическия и социален съвет е повод за отбелязване и размисъл.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Насочваме внимание към живота на мигрантите в България в Международния ден на мигрантите. В "Нашият ден" чуваме гласа на Бисрат Можо , имигрант от етиопски произход, с когото говорим за чувството на безопасност, за толерантността и дискриминацията в обществото ни. Бисрат живее нормално, общува с образовани и добронамерени хора и..
Д-р Лъчезар Томов , преподавател по информатика, информационни технологии и история на науката в Нов български университет, човек с дългогодишен опит като учител в българското средно училище и баща на 16-годишната Ема, разказва в "Нашият ден" за проблемите на средното ни образование , пречупени през случки от битието му на родител. Защо..
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Седем произведения на Любен Димитров са включени в изложба в галерия "Квадрат 500". Те са собственост на Националната галерия, Софийската градска..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg