Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петото издание на "Селска бизнес академия" се проведе в Кърпачево

| Интервю

"Селска бизнес академия" е формат на сдружение "Деветашко плато" за обучение на предприемачи и представители на неправителствения сектор, на местни общности и власти. В организацията членуват над 140 души, които са обединени около идеята за развитието на девет села в района на общините Летница, Ловеч и Севлиево. Най-мащабната и позната инициатива, която осъществява екипът на сдружението, е фестивалът "Jazz под звездите на Деветашкото плато", който има вече девет издания.

От пролетта на 2022 г. сдружение "Деветашко плато“ споделя успешни практики от работата си с организации и местни общности от други региони в страната чрез обучителната програма "Селска бизнес академия“. Петото ѝ издание се проведе през ноември в Кърпачево. 

В "Старата мелница" в селото, реставрирана и преустроена от сдружението в съвременен културно-информационен център, се събраха участници от цяла България. Това, което ги обединява, е стремежът им да развиват идеите си за обживяване на малки и обезлюдени населени места и райони у нас. Организаторите и лекторите на обучението споделиха изключително ценен и полезен опит от работата си по създаването на общности и привличането на местни власти и жители за развитие на селски райони, опит в изграждането на регионални продукти, успешни практики и финансови инструменти за тяхното осъществяване и популяризиране.

"Опитът ни, който показва как могат хората, общностите да се обединят в едно и да мислят заедно за някакво общо бъдеще, събирайки онези неща, които съвпадат като интереси, като намерения, като желания, като светоусещане дори, мисля, че този опит, който е в по-голямата си част доста положителен, си струва да се сподели", смята Ива Таралежкова, председателят на сдружение "Деветашко плато".

Подробности можете да чуете в звуковия файл. 



Снимки: Петя Генкова, сдружение "Деветашко плато"

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08