Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За родовата идентичност и дискриминацията

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Случаят на транс жената Габриела Банкова в ефира на "Нашият ден" коментира Галина Лачева, координатор на Солидарен кръг за взаимопомощ срещу джендърното насилие "Не си сам(А)".

"На практика джендърното насилие не се назовава правилно у нас, понеже е неправилно преведено само по себе си. В крайна сметка се явявам един от оцелелите от такъв тип насилие. То се основава точно на злоупотреба по отношение на овластеността, на силата, контрола спрямо недоминантни групи по отношение на родовите разделения в културата", казва тя.

По думите ѝ мъжкият род доминира в един такъв патриархален, социален контекст, задава модели на поведение и отношение към другите, които са в крайна сметка са недемократични и поругаващи принципите на равнопоставеността, когато това намира крайно изражение под формата на насилие, то полагаемо се назовава "джендърно".

Тя допълва, че  в процеса на израстване всеки един от нас започна да развива своята личностно социална идентичност и се изгражда като самостоятелна единица в обществото. Това е много обозрим процес в пубертета и юношеството, когато започва ярко да се изразява родовата идентичност, което те прави мъжествен или женствен.

Когато става въпрос за трансхора, сякаш реакцията на голяма част от обществото е уплах.

"Все още са недостатъчно гласовете в медийно отношение, които дават шанс да се говори за нещата с истинските им имена и дават глас на компетентните. Дават глас на пряко засегнатите от конкретни решения, когато иде реч на личностно социалната идентичност на хора като Габриела Банкова", посочва тя.

Габриела Банкова проведе 12-дневна гладна стачка пред Съдебната палата, защото Софийският районен съд е постановил отказ по молбата ѝ за промяна на данните ѝ за пол в регистрите за гражданско състояние (т.нар. "промяна на юридическия пол"). Тя беше на няколко пъти арестувана и освободена, защото не можеше да представи актуална лична карта.

Тя една от многото хора в България, родени с един генитален пол, но живеещи с психичен (невроцеребрален) пол, който не съответства на тялото им. Част от тези хора живеят в ежедневни страдания от това несъответствие и желаят да приемат външен вид, имена и местоимение, съответни на самоопределението им, както и държавата да признае това самоопределение като социално по-значимо от гениталния им пол.

И досега държавата отказва да направи това след решения на Конституционния съд и на Върховния касационен съд, които преградиха достъпа на трансхората в България до процедура за промяна на вписаните в регистрите за гражданско състояние данни за пола им.

Чуйте повече в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30