Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За родовата идентичност и дискриминацията

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: @pixabay

Случаят на транс жената Габриела Банкова в ефира на "Нашият ден" коментира Галина Лачева, координатор на Солидарен кръг за взаимопомощ срещу джендърното насилие "Не си сам(А)".

"На практика джендърното насилие не се назовава правилно у нас, понеже е неправилно преведено само по себе си. В крайна сметка се явявам един от оцелелите от такъв тип насилие. То се основава точно на злоупотреба по отношение на овластеността, на силата, контрола спрямо недоминантни групи по отношение на родовите разделения в културата", казва тя.

По думите ѝ мъжкият род доминира в един такъв патриархален, социален контекст, задава модели на поведение и отношение към другите, които са в крайна сметка са недемократични и поругаващи принципите на равнопоставеността, когато това намира крайно изражение под формата на насилие, то полагаемо се назовава "джендърно".

Тя допълва, че  в процеса на израстване всеки един от нас започна да развива своята личностно социална идентичност и се изгражда като самостоятелна единица в обществото. Това е много обозрим процес в пубертета и юношеството, когато започва ярко да се изразява родовата идентичност, което те прави мъжествен или женствен.

Когато става въпрос за трансхора, сякаш реакцията на голяма част от обществото е уплах.

"Все още са недостатъчно гласовете в медийно отношение, които дават шанс да се говори за нещата с истинските им имена и дават глас на компетентните. Дават глас на пряко засегнатите от конкретни решения, когато иде реч на личностно социалната идентичност на хора като Габриела Банкова", посочва тя.

Габриела Банкова проведе 12-дневна гладна стачка пред Съдебната палата, защото Софийският районен съд е постановил отказ по молбата ѝ за промяна на данните ѝ за пол в регистрите за гражданско състояние (т.нар. "промяна на юридическия пол"). Тя беше на няколко пъти арестувана и освободена, защото не можеше да представи актуална лична карта.

Тя една от многото хора в България, родени с един генитален пол, но живеещи с психичен (невроцеребрален) пол, който не съответства на тялото им. Част от тези хора живеят в ежедневни страдания от това несъответствие и желаят да приемат външен вид, имена и местоимение, съответни на самоопределението им, както и държавата да признае това самоопределение като социално по-значимо от гениталния им пол.

И досега държавата отказва да направи това след решения на Конституционния съд и на Върховния касационен съд, които преградиха достъпа на трансхората в България до процедура за промяна на вписаните в регистрите за гражданско състояние данни за пола им.

Чуйте повече в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50