Природозащитникът и експерт от организацията "Зелени закони" Александър Дунчев, сподели своите гледни точки и разкри актуалните предизвикателства в областта на природозащитата и екологичната политика в България по време на интервю за предаването "Нашият ден".
Една от най-големите теми, коментирана от Дунчев, се отнася до планираната продажба на земеделски земи. Той предупреди за ясните индикации, че този процес може да бъде манипулиран от влиятелни личности, което представлява сериозна заплаха за земеделските площи и биоразнообразието в страната.
"Тези дни имахме голям проблем с планираната продажба на земеделски земи с оглед на ясните индикации, че някъде отзад стои някой голям корпулентен човек, който иска тази продажба", посочва той.
Вторият важен въпрос, засегнат по време на интервюто, бе борбата срещу предложени промени в Закона за Черноморското крайбрежие. Александър Дунчев информира, че успяха да постигнат поне обещание за спиране на тези изменения в Народното събрание. Тази тема остава актуална и събира голям обществен интерес.
Един от най-наболелите въпроси, по които Дунчев също разкри информация, е свързан с горските заменки. Според него, те успяват да убедят Европейската комисия, че държавата няма да може да си върне незаконната държавна помощ от тези заменки.
"Стигнали сме дотам, че успяхме да убедим Европейската комисия във всички тези фалшификации. Успяхме да я убедим, че по съдебен ред държавата няма никакъв шанс си върне незаконната държавна помощ от заменките“, казва той.
"Добре, че държавата губи делата в съда, защото иначе щяха да бъдат узаконени кражбите на тези 1 млрд. лева от държавата и обществото, срещу смешни суми заменителите щяха да узаконят тези прекрасни гори по Черноморието и планините. В момента Европейската комисия е завела иск срещу България, защото тя разбра, че България се опитва да я поизлъже с фалшивите пазарни оценки на имотите и със съдебните дела, които се водят и се протакат вече 10 години, а срокът за прибиране на тези помощи по решение на ЕК от 2014 г. беше само една година", казва още той и подчертава:
"Вече има 9 години неизпълнение. ЕК загуби до такава степен търпение, че в момента е изискала от Европейския съд да осъди България заради забавянето на изпълнението на решението и да накара България направо да разтрогва тези заменки на гори".
В предаването Дунчев подчерта важността на прозрачността в дейността на администрацията и разкриването на всички зависимости, които могат да блокират промяната. Той подчерта ролята на гражданското общество и независимите медии като надежда за развитието на България, особено когато политическите структури са под влияние на зависимости и блокажи.
Интервюто с природозащитника Александър Дунчев разкри важни и актуални теми, свързани с опазването на околната среда и екологичната устойчивост в България.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg