Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Издание събира две от последните и най-оригинални книги на Бруно Латур

| Интервю
Две от последните и най-оригинални книги на Бруно Латур, обединени в сборник

Сборник с две от последните книги на Бруно Латур е вече на българския книжен пазар. Първата книга "Къде да се приземим?" или как да се ориентираме в политиката е прочут текст, своеобразен учебник по осъзнаване на настъпващата екологично ориентирана епоха и по възгледите на автора за политическото. 

Втората книга "Къде съм?" или уроци за земните от затварянето е една от бляскавите в световен план книги, които свързват екологичната проблематика с диагнозите и прогнозите около затварянето, предизвикано от пандемията – нещо, което със сигурност е белег на нови тенденции в съвместното ни живеене. 

Текстовете са евристични за всеки опит за хуманитарно, социалнонаучно или артистично осъзнаване или творене на света около нас.

"Критиката на Латур е, че ние всъщност много летим в облаците. Технологиите, изобщо съвременната наука, ни вдъхва не просто желание да летим в небето, но и да го правим като нещо задължително, което едва ли не трябва да постигнем. А в същност онова, от което се нуждае днешният свят, е именно това приземяване,  за което говори Латур."

Водещата Мария Мира Христова и проф. Стоян СтавруТова казва в интервю за програма "Христо Ботев" философът и юрист проф. д-р Стоян Ставру, който е и научен редактор на поредицата "φuturum". Той е ръководител на секция "Етически изследва­ния" в Института по философия и социология на Българска­та академия на науките.

По думите му идеята е да се върнем към нашите корени. Да разберем уязвимостта на Земята, тази критическа зона, която той нарича "зона от няколко километра", в които е възможен единствено животът. Това е ципата на земята. Ние трябва да влезем отново в тази ограничена зона на живота, който познаваме, за да се погрижим за него, за да се върнем към реалните проблеми.

"Средата, която ние приемаме за даденост, е нещо, което природата като цяло е създала сама по себе си, за да бъде себе си. Ние живеем в себе си, което наричаме "среда", но тъй като индивидът се откъсва и слага някакви граници изключително условни, ние сме забравили, че средата и ние сме едно и също нещо и грижата за нас е грижата за средата", допълва проф. Ставру.

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.  

Бруно Латур (1947–2022) e социолог и философ с планетарен успех, еколог-активист, в последните години от живота си свързал мисленето за политическото с театралния спектакъл и изкуството като цяло.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47