Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как българите определят съвременната си идентичност?

Национално представително изследване показва, че 30,8% възприемат себе си за граждани на ЕС

| Коментар
Юлия Попчева, доц. д-р Албена Накова и доц. д-р Магдалена Славкова (от ляво надясно)
Снимка: БТА: Ваня Сухарова

Съвременната идентичност на българските граждани е с хибриден характер. Това показват резултатите от Национално представително изследване, проведено от учени от БАН. 

30,8% от анкетираните възприемат себе си като "гражданин на ЕС", а при 84,7%, доминира българската идентичност. Запазва се значението на националната идентичност, разбирана като култура, история, памет и език. В същото време идентификацията с определена национална държава – в смисъл на държавни граници, институции и правов ред, започва да губи позиции. Анкетирани са общо 1014 души.

"Въпросникът, с който се провеждаше нашето изследване, беше специално конструиран така, че първият въпрос, на който всички респонденти трябваше да отговарят, беше: "Как бихте се самоопределили?", казва доц. д-р Албена Накова, социолог в Института по етнология и фолклористика на БАН.

Тя отбелязва, че българската единичност се оказва в разбиранията на респондентите етнически детерминирана от спецификата на водещия етнос в страната. 7,4% се определят не само като българи, а като граждани на Република България, като по този начин акцентират върху своята национална принадлежност. Общо 39% от българските граждани се самоопределят чрез националната си принадлежност. За повече от 1/3 от българските граждани самоидентификацията чрез националната принадлежност е важна. 22% я поставят на първо място. Това означава, че този тип идентификация е действително важен за тях.

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25