Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор по икономика предлага създаване на комитет в подкрепа на иноваторите

| обновено на 05.12.23 в 13:37 | Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В последното издание на предаването "Нашият ден" беше представена една иновативна екоикономическа антикризисна програма, която се основава на идеите на професор по икономика Божидар Попов. Тази програма получава подкрепа от Българската академия на науките (БАН), Селскостопанската академия и редица университети, неправителствени организации и научни институции.

В интервю за "Нашият ден" проф. Попов разкрива основните принципи и цели на антикризисната програма, както и потенциалните ползи от нейното използване.

По неговите думи в "сърцето на тази програма лежи идеята за създаване на мозъчен тръст или комитет към Министерския съвет, чиято роля е да подкрепя иноваторите в различни области, особено в икономиката и опазването на околната среда". Важно е да се отбележи, че този комитет няма да получава финансиране от държавния бюджет или общините, а ще се самофинансира.

Професор Попов обяснява, че целта на програмата е да подкрепи идеи и проекти, които съчетават икономическа ефективност със съхранение и подобрение на околната среда. Това означава, че програмата ще насърчава иновации, които са не само икономически изгодни, но и имат положителен екологичен отпечатък.

Професорът дава пример за приложението на програмата в селското стопанство, където е важно да се засили контролът върху борбата с вредителите, като се използват по-ефективни и екологично приемливи методи.

По думите на проф. Попов тази иновативна и екологично насочена антикризисна програма предоставя надежда за бъдещето на България, като съчетава икономическия напредък със запазването на природните ресурси и околната среда.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35