В рамките на Софийския международен литературен фестивал предстои участието на известния като един от най-добрите в писателския жанр биография – норвежецът Атле Нес. Читателите могат да се срещнат с него в Мраморното фоайе на НДК. Той ще дава автографи на книгите си. Автор на романи и биографии на Леонардо да Винчи, Галилей, апостол Павел и Мунк, Нес е превеждан на много езици. С книгата си за Галилей спечелва най-голямата литературна награда в Норвегия – "Браги":
"Добрата биография не трябва да съдържа само факти, а и да е много разказвателна, да има действия и описания, които да са интересни на читателите, за да бъде тя увлекателна. За един биограф е много важно да е обиколил местата, които хората, за които пише са обитавали. Спомням си как, когато писах за Караваджо, се разхождах в Рим и се опитвах да се абстрахирам от средата съвременната и да си представя какво е било тогава.
Една от най-забележителните личности, за които пише Нес, е биографията на Леонардо Да Винчи, който се превръща в най-забележителната личност на Ренесанса. Незаконен син, роден в малко тосканско село, левичар, хомосексуалист, трудности в неговия живот, които може би са били предизвикателства пред неговата гениална работа.
Последният роман на Атле е "Майсторът на палатки", посветен на апостол Павел. Той се основава на вярата, за да преодолееш страха от смъртта. Друга личност, за която норвежецът създава биография – това е Едварт Мунк, най-известната му картина е "Викът" – символ на горчиво предчувствие за бъдещи катастрофи, трагично пророчество на границата между XIX и XX век, предвестник на Първата световна война и катаклизмите на ХХ век. Биографията за Галилео Галилей – бащата на съвременната наука донася наградата "Браги" на Атле. В картините на Караваджо живее, страда или умира животът на Италия:
"Той успява да улови пулса на жестоката действителност върху платното си, живописта му е лишена от наивистичност и затова сякаш трудното му детство е виновно в добрия смисъл на думата" – споделя още Атле Нес.
Повече чуйте в звуковия файл.
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg