Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Динозаврите отблизо

Властелините на Земята отпреди 65 милиона години са героите в изложбата научна илюстрация на Владимир Николов. "Динозаврите отблизо" включва отпечатъци на подбрана извадка от оригинални картини, създавани в десетгодишен период.

Картините са фокусирани или върху детайлния портрет на определено животно, или разкриват сцени от живота на динозаврите и техните съвременници, позовавайки се на съвременните научни хипотези и наличните палеонтологични данни.

"За всички творби съм се постарал в най-добрите традиции на научната илюстрация и палеоарта да спазвам фосилните данни и съвременните виждания на палеонтолозите за тези загадъчни същества, споделя Владимир Николов.

Колкото и странно да звучи отстрани, ние разполагаме с достатъчно информация за динозаврите, за да възстановим техния външен вид, по-трудно е с растенията - от тях имаме запазени само фрагменти и е трудно да навържем разпилените останки към едно и също растение, затова, рисувайки, понякога ни се налага да правим известни обобщения.

Динозаврите със сигурност са имали сложно поведение и благодарение на съхранените остатъци ние разбираме дали са живяли на групи или поотделно, имаме фосилизирани гнезда, така че познаваме някои аспекти на размножаването им, за някои дори знаем, че са се грижили за малките си. Имаме нелоша представа за социалния и личния им живот."

Изложбата ще бъде отворена от 13 декември 2023 г. до 15 януари 2024 г., всеки делничен ден в сградата на "Карол" на ул. Златовръх № 1. Тя се организира от фондация "Карол Знание" и Националния природонаучен музей при БАН.

На откриването ще можете да си купите с автограф книгата на д-р Николов "Песента на титаните: история за динозаври", първата по рода си научнопопулярна книга на палеонтологична тема за търсенето на динозаври в България и за работата на българските палеонтолози на терен.

Снимки: ФС на Владимир Николов
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32