Американската търговска камара в България (АТК) представи на 11 декември доклада "Икономическите отношения България – САЩ: инвестиции, работни места, търговия 1990-2022" в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в София. Докладът, изготвен от Института за пазарна икономика (ИПИ), предоставя обобщени данни и анализ на икономическите отношения между България и САЩ през последните десетилетия.
В доклада са представени последните обобщени актуални данни за търговските отношения между България и САЩ, както и за влиянието на американските инвеститори в страната. Този доклад надгражда предишни изследвания и предоставя по-реална оценка на инвестициите на САЩ у нас и техния обем, въздействие и присъствие по различните региони на България.
Според доклада инвестициите на САЩ в България за периода 1990-2022 г. се изчисляват на над 5,5 милиарда лева. Това представлява значително увеличение спрямо данните за 2018 г., когато инвестициите се оцениха на над 4 милиарда лева. Американските компании, които са инвестирали в страната, са създали близо 41 000 работни места в различни региони, включително Разград, Севлиево, Исперих, Добрич, Велико Търново, Раковски и София. Те са активни в различни сектори на икономиката, като преработващата промишленост, енергетика, информационни и комуникационни технологии и търговия.
Докладът разглежда и инвестициите на Канада в България, като установява, че те достигат стойност от 1,1 милиарда лева и са създали близо 5 200 работни места в различни региони на страната. Канадските компании в България се занимават предимно с дейности в минната индустрия и при споделените услуги.
На пресконференцията за представянето на доклада присъстваха главният изпълнителен директор на АТК Иван Михайлов, изпълнителният директор на ИПИ Светла Костадинова и Лъчезар Богданов, старши икономист в ИПИ, който представи доклада и откри нови перспективи за развитие на икономическите отношения между България и САЩ. Изследването на доклада допринася за по-добро разбиране на значението на американските инвестиции за българската икономика и насърчава бъдещите възможности за сътрудничество между двете страни.
В интервюто, проведено в предаването "Нашият ден", Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика, допълни доклада с някои интересни наблюдения. Той подчерта важността на разбирането на действителната картина на американския бизнес, който оперира в България. По думите му се разбира, че много от глобалните корпорации предпочитат да започнат бизнеса си в определена страна, но да управляват дейността си през европейска централа. Този факт обаче не се отразява в официалната статистика и резултатите подценяват реалния обем на американските инвестиции в България. Според изследването, тези инвестиции са три пъти по-големи, отколкото се предоставя в официалните статистики.
В допълнение към този факт, Богданов сподели, че американските компании в България са разнообразни и се занимават с различни видове дейности. Най-големите сектори, в които те са активни, включват енергетика, преработваща промишленост, информационни и комуникационни технологии, медицина и здравни технологии.
Изследването и докладът предоставят важни данни и информация за икономическите отношения между България и САЩ, което може да бъде от полза както за инвеститорите, така и за правителствените органи и бизнес обществото като цяло.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул" коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..
Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..
В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg