Известният унгарски есеист, изследовател и университетски преподавател Ласло Фьолдени гостува на Софийския международен литературен фестивал за разговор върху книгата му "Меланхолията".
Ласло Фьолдени е носител на наградите "Атила Йожеф" и "Сечени", превеждан и издаван по света и признат като есеист заради брилянтните му стил и ерудиция. Преподавал е в Университета "Лоранд Йотвьош" в Будапеща, а от 2003 до 2021 г. – в Университета за театрално и филмово изкуство на Унгария, където е бил ръководител на катедрата по теория на изкуството и на докторантския департамент. Фьолдени изнася лекции в европейски университети и на различни литературни форуми.
Носител е за цялостно творчество на германската награда "Фридрих Гундолф" (2005), а през 2009 г. става член на Немската академия, по-късно е избран в президиума ѝ. За книгата си "Възхвала на меланхолията" става носител на една от най-престижните германски литературни награди Leipziger Buchpreis zur Europäischen Verständigung.
На български език "Меланхолията" излиза в превод на известната ни преводачка от унгарски Светла Кьосева. В нея Фьолдени изследва меланхолията през вековете, опирайки се на богат материал от различни сфери на културата.
Чуйте репортаж от премиерата с участието на Ласло Фьолдени, Йордан Ефтимов и Светла Кьосева.
Най-пъстрият на жанрове фестивал, продуциран от Националния дворец на културата, ще бъде възобновен на 23 април след близо 10-годишно прекъсване. Слоганът на фестивала тази година е Диалог на цветове и мисли , а темата на програмата е фокусирана върху обединяващата сила на изкуството в цялото му многообразие. Основен акцент е преходът от минало към..
Изложба живопис открива в галерия "Нюанс" известният художник и преподавател в НХА Бисер Лазаров. Вернисажът е на 15 април от 18 до 20 часа, а експозицията ще остане в галерията до 11 май . Присъства един мой сантимент, свързан с моя стара любов към литературните течения на хедонизма и бохемството, чиито прекрасни представители са Оскар Уайлд и..
"Какво може да направи един биограф, вече разказал живота на Владимир Димитров-Майстора, на Алеко Константинов-Щастливеца, на Илия Бешков? Как какво – да ни разкаже и своя живот. Книгата "Чакай и се надявай" ни връща в едно време на надежди, на устреми, на жажда за знание и съзидание. Но и на трудности, чието преодоляване е стимул за всеки от нас,..
Новата книга "Дарбата на душата" на един от най-добрите регресионни терапевти в България – Яна Аврамова-Атанасова е продължението, което мнозина очакваха. След като ни въведе в света на регресията и невидимите измерения на съществуването, авторката на книгата "Регресия" сега ни повежда още по-дълбоко – към самата същност на човешката душа и нейните..
Изложбата "Аз, художникът" , посветена на 90 годишнината от рождението на Стефан Гацев (1935–1986), пресъздава хронологично творческия му път. Завършил първия випуск на Художествената гимназия, а след това "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Илия Петров и "Декоративно-монументални изкуства" в ателието на проф. Георги..
Една от гостоприемните и атрактивни точки в маршрута на "Семейно радио" застава в актуалния ефир с пожара в Националната гимназия по приложни изкуства..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg