Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Игнажден е! Внимавайте кого пускате вкъщи!

Обичаят Игнажден пресъздаден от ученици в Етнографския музей в Разград
Снимка: Етнографски музей - Разград

Православната църква отдава почит на паметта на Свети Игнатий Богоносец. С днешния ден започват предпразничните дни преди Рождество Христово. Този ден е известен и като Игнажден. В българските народни вярвания празникът заема особено място и е свързан с множество ритуали, чрез които се предсказва каква ще бъде предстоящата година.

Празнува се не само Игнажден, но празник имат и всички, които носят имена, произтичащи от думите "огън" и "пламък" – Игнат, Огнян, Пламен, Искрен и други подобни.

На този ден се извършва ритуалното "полазване" на дома. Този обичай представлява посещение на първи гост, известен като полазник. Полазникът има специална роля – да нарече за плодородие и благоденствие за семейството, чието жилище посещава.

В българската народна традиция се вярва, че в огнището на дома живее духът-покровител на семейната общност. Този дух се смята за защитник на домакините и мястото, където се съхранява семейният огън, който представлява живота и топлината в семейството.

Съвременните интерпретации на този древен обичай обаче са различни. Д-р Иглика Мишкова от Института по етнология и фолклористика при БАН споделя, че днес не всички приемат с лекота ролята на полазник. Това се дължи на промените в обществото и вярванията на хората.

Според д-р Мишкова много от традициите се променят и изчезват с течение на времето. Например, много хора в настоящето не биха се осмелили да бъдат първи гости в чужд дом, защото се тревожат какъв късмет биха могли да донесат. Също така старите правила за изнасяне на предмети от къщата и връщане им обратно също са част от традициите, но не знаем как се спазват.

Независимо от съвременните интерпретации и промените в традициите, Игнажден остава важен празник в българската култура.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26