Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кантарджиев: Ваксинирайте децата! Морбили може да има тежки последствия

| обновено на 21.12.23 в 10:39
Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

Епидемиологът професор д-р Тодор Кантарджиев, гостува на предаването "Нашият ден" и сподели важни коментари по актуалните новини за наличието на коклюш във Великобритания и растящата заболеваемост от морбили в Румъния.

Той подчерта важността на информираността и ваксинацията, като средство за предпазване на заболяванията и защита на здравето на децата и обществото като цяло. В следващите редове ще разгледаме неговите коментари и становища относно коклюша и морбилите и тяхното влияние върху общественото здраве.

Коклюшът, известен още като магарешка кашлица, представлява сериозна заплаха за здравето на хората, и проф. Кантарджиев обясни, че трябва да сме притеснени, но не и уплашени. Той подчерта, че страхът обикновено е резултат от незнанието и непознаването на инфекциите и техните последствия.

Коклюшът е изключително заразен, като един кашлящ човек може да зарази до 17 неваксинирани хора. Това изключително високо предаване на заболяването го прави сериозна заплаха, особено за незащитените и неваксинирани групи. По думите на проф. Кантарджиев, третият аспект, който трябва да се вземе предвид, е, че коклюшът може да намали защитата срещу дифтерия, което може да доведе до сериозни последици и детска смъртност.

Проф. Кантарджиев разгледа и случая с растящата заболеваемост от морбили в Румъния. По неговите думи през 2010 г. България е била рекордьор по брой деца, които са записани като ваксинирани, но на практика не са. Следващите години обаче Франция ни изпреварва по този показател. "Последните взривове на морбили в страната се случиха преди коронавируса и бяха свързани с туристите от Северна Македония, които заразиха български неваксинирани деца", посочва той.

Професорът подчерта и тежките последици, които морбили могат да имат върху здравето на пострадалите. Много рядко, но се случва, след 10-15 години, след като човек е преживял морбили, да се появят сериозни и увреждащи заболявания като слепота. Той дори сподели историята за младо момиче, което загубва изцяло зрението си след преживяване на морбили.

Събитията в Румъния настоятелно изискват действия. Проф. Кантарджиев подчерта важността на ваксинацията за здравето на децата и призова за ваксиниране на персонала в зимните курорти. Той завърши разговора с категоричната теза, че ваксините са ключът към предпазването на здравето и предотвратяването на сериозни инфекции.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Инджев

Иво Инджев: Имам една лудост – да пиша всеки ден

На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга:  " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..

публикувано на 13.04.25 в 09:47
Чавдар Антов в ателието си

Дърворезба, изкуство и етнография в Меляне

Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..

публикувано на 13.04.25 в 08:40
Вартануш Топакбашян, Ана-Мария Кръстева и монсиньор Христо Пройков

Тържествен вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим и предстоящата Страстна седмица

Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..

обновено на 12.04.25 в 14:32
София Желева

Когато излезе Духа от бутилката

Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..

публикувано на 12.04.25 в 10:21

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25