"Целта на пропагандиста е да накара едни хора да забравят, че определени други хора са хора". Този цитат от Олдъс Хъксли, автор на "Прекрасният нов свят", звучи като особено важно предупреждение днес, когато заплахите за човека изглеждат повече от всякога. Но в него също така се съдържа и посоката за противодействие срещу опасностите – чрез "припомнянето" на общочовешкото, което ни обединява въпреки различията.
Интригуващ разговор по тези теми, провокиран и от наградите "Човек на годината '23", се разгърна в предаването "Гласът на времето" по програма "Христо Ботев". Участие в интересната дискусия за предизвикателствата пред човека в 21-ви век взеха Силвана Павлова от фондация "Развитие и интеграция", правозащитният адвокат Деница Любенова, съпредседател на ЛГБТ организацията "Действие", както и Марио Гаврилов, директор "Комуникации и кампании" в Българския хелзинкски комитет.
"За мен да бъдеш човек е да бъдеш това, което Господ Бог ти е дал, образ и подобие Негово. От там насетне нашата среда, нашето обучение и образование определя как ще разгърнеш своите вътрешни нагласи и таланти", коментира Силвана Павлова, която работи по инициативи в подкрепа на хора с увреждания. "Това, което виждам, е, че нашата среда не предоставя съвсем условията те да разгърнат на сто процента своя потенциал", посочи тя.
На проблема с липсата на равенство пред закона пък обърна внимание Деница Любенова. Тя изтъкна, че "понякога, всъщност много често, дискриминацията към дадена група е законово закрепена – или тя е така наречената "институционализирана дискриминация".
"Тези конкурси не бива да ги разглеждаме като някаква олимпиада, в която някой печели златния, сребърния или бронзовия медал. Всичките номинирани в този конкурс заслужават ние, като граждани на тази държава, да им кажем едно огромно "Благодаря", каза Марио Гаврилов във връзка с конкурса "Човек на годината '23". По думите му той подкрепя "хора и организации, които са направили видими стъпки към промяна на обществото".
Събеседниците в студиото разгледаха темата за човешкото и през призмата на войната в Украйна и напредъка на изкуствения интелект, а също така и насочиха своя поглед към бъдещето на обществото ни и перспективите пред него.
Като допълнение към дискусията прозвуча и интервюто с Даниел Пенев, преводач на книгата "Добрият живот" от Робърт Уолдингер и Марк Шулц. "Ако всеки от нас иска да направи една инвестиция в живота си, която да му гарантира по-хубав живот, то това би било инвестирането на усилия и време в изграждането и поддържането на добри социални връзки", акцентира Даниел Пенев върху един от изводите в текста, който се базира върху най-дългото изследване на щастието в света.
Целия епизод по темата за човека и човешкото днес можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – Pixabay
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg