Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откровено за евреите и други демони днес

Снимка: ФС на Еми Барух

Има ли днес нов антисемитизъм и как се променя отношението към евреите в Европа и в света – това са въпроси, които са ни се стрували немислими само допреди години. В контекста на войната в Украйна и след нападението на Хамас в Израел ситуацията е променена. Тъкмо в този момент се появява книгата на Еми Барух "За евреите и други демони. Епохи, етюди, есета".

Ето какво пише Димитър Кенаров за нея: "Отчасти историческо изследване, отчасти философско разсъждение, отчасти лична история: "За евреите и други демони" трудно се побира в познатите ни жанрови рамки. Това е странстваща книга, енциклопедична, поетична и ерудирана едновременно, която непрекъснато пресича граници и търси своята въображаема родина. Еми Барух е написала не само книгата за еврейството в България, а за съдбата на съвременния човек изобщо."

Тъкмо откритият и честен поглед на авторката прави възможно общочовешкото звучене на книгата и надскача конкретния ѝ предмет на изследване. Въпросите, които си задаваме за бъдещето, за цикличното връщане към едни уж отминали времена и събития, могат да намерят част от отговорите, опирайки се на книгата на Еми Барух. Тревожни въпроси, върху които, както пише авторката, книгата е "покана да продължим да мислим". Чуйте разговора с поета и културолога Кирил Василев и журналистката, писателката и сценаристката Еми Барух.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Добрева, Ния Стоянова, Грета Едреева и Вероника Михова (от ляво надясно)

Хоровото изкуство като постоянен стремеж към съвършенство

За непрестанния стремеж към съвършенство в хоровото изкуство в "Нашият ден" разказва Милена Добрева , хоров диригент на Вокален ансамбъл "Фортисимо" и на Вокална формация "Морски песъчинки", заедно с Вероника Михова, Грета Едреева и Ния Стоянова – момичета от двете певчески групи. Добрева бе удостоена на 31 май с приза на БНР "Музикален..

публикувано на 05.06.24 в 10:00

Въображаемият процес срещу Путин се разигра и на "Варненско лято" 2024

"Хага", спектакълът, носител на "Икар" 2024 за най-добра театрална постановка, се игра две поредни вечери на сцената на 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Представлението предизвика публиката със своята категорична връзка с непосредствената ни реалност. В неговите рамки актьори от Народния театър навлязоха в..

публикувано на 04.06.24 в 16:18

32-рият празник на театъра "Варненско лято"

Варна за поредна година е театър, а причината е 32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Над 40 събития са включени в неговата програма. Това са 29 от най-добрите театрални спектакли за изминалия сезон, както и впечатляващи международни постановки. Те ще могат да бъдат гледани на живо, на киноекран и онлайн. Програмата..

публикувано на 04.06.24 в 14:29

Иван Димитров и неговите пандемични разкази

Новата книга на Иван Димитров "Разкази от пандемията или как се сприятелих с един комар" съдържа микро и кратки разкази, по-голямата част от които са писани по време на извънредното положение при пандемията с Covid-19. Корицата и оформлението са дело на Бояна Павлова. Иван Димитров е автор на седем книги с проза, драматургия и поезия, между..

публикувано на 04.06.24 в 12:24

За техниките и тайните на графитите

Всички творци, занимаващи се с улично изкуство, имат своя своеобразна "законодателна рамка". За вдъхновението и мириса на аерозол на първата стена за свободно рисуване в столицата – моста "Чавдар" в "Домът на музите", разказва един от ярките представители на уличната култура Цветан Бизев. Той е съставител на Sofia Graffiti Tour , заедно със своите..

публикувано на 04.06.24 в 08:10