По случай Рождество Христово екипът на предаването "Музика хисторика" ви пренася в коледна Венеция в края на XVI и началото на XVII век с духовни произведения от двама от най-ярките композитори от това време – Джовани Габриели и Алесандро Гранди.
Джовани Габриели наследява своя чичо Андреа Габриели като органист в базиликата "Сан Марко" във Венеция и остава на поста до собствената си смърт 26 години по-късно. Неговото творчество, което представлява своеобразен преход между Ренесанса и Барока, е кулминация в стила на Венецианската школа. По-голямата част от произведенията му са сакрални или инструментални. Единствените му светски композиции са създадени в началото на кариерата му, а леки жанрове като танци изобщо липсват.
Изследователите не са сигурни къде точно е роден Алесандро Гранди, но той прекарва немалка част от живота си във Венеция, като най-вероятно учи при Габриели, а в последствие бива назначен като певец в "Сан Марко". Гранди се превръща в един от най-известните композитори в северна Италия в началото на XVII век – втори може би само след Монтеверди. Творчеството му се отличава с мотети в новия стил concertato, а освен това създава и солистични светски кантати и арии, както и мадригали.
Този вторник (26 декември от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" по програма "Христо Ботев" слушаме рождественската музика на Джовани Габриели и Алесандро Гранди в изпълнения на хор La Capella Ducale и инструментален ансамбъл Musica Fiata с диригент Ролан Уилсън.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg