Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лабът – мястото, където архитектурните идеи стават реалност

Снимка: @labaworkshop

Laba Workshop е проект на студенти по архитектура в УАСГ. Място, където младите архитекти, навлизащи в недрата на професията, могат да реализират своите идеи. Негови създатели са Екатерина Лулева, Кристиян Славчев и Филип Сираков. Те са си поставили за задача да развият Лаба като едно достъпно пространство, което да подпомага образованието на всеки студент.

Историята му започва от студиата "ПроЖектиране" и "Трансформатори" – две споделени работни пространства, важни за целите на архитектурното образование, които разчупват традиционните методи на преподаване. Студиата си помагат и партнират, а студентите, които започват да работят там, постепенно разширяват своите интереси и отиват в Лаба.


Архитектурата има много лица, които отразяват разнообразния културен, социален и исторически контекст, в който самата тя се развива и в който всъщност самите ние живеем. Разбирането ни за нея може да ни помогне да оценим естетическите качества на града, от който сме част, но и да съзнаваме причините нещата да са такива – каквито са. България има богато архитектурно наследство, отражение на дългата и сложна история на страната. Неслучайно пътят на архитекта е изпълнен с различни превъплъщения, които се основават на наблюденията му за живота в града. Един нелинеен, променлив и пулсиращ в близки на архитектурата полета път.

Когато споделяме живота си с града, ние сме отговорни за него. За облика и духа му, за настроението в него, за това, което е вечно видимо, но и за онова, което остава винаги скрито. Като студенти по архитектура, Екатерина Лулева и Филип Сираков са избрали да изграждат пространството около нас. Те все повече осъзнават всеобхватния свят на архитектурата, където всичко опира до създаването. Да сътвориш нещо, което от скица – да се превърне в реалност. Обживено пространство, което говори за това как всъщност се чувства човекът в него.


Двамата гостуваха в "Какво се случва", за да разкажат за първи път какво в действителност представлява Laba Workshop и защо искрено желаят в него да влязат хора, които да не спират да търсят – своята истина и своята гледна точка за нещата, които да експериментират и да не се страхуват от грешките, които да се развиват, а с това да развиват и Лабa.

За това как може да се възползваш от всяка възможност, която ти е интересна, и защо е важно да се вълнуваш "как" и "какво" – чуйте от Екатерина Лулева и Филип Сираков в звуковия файл.

Снимки: Личен архив на Laba Workshop
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23
Гергана Панчева (вдясно) и Надежда Московска

Европейските литературни пазари

Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..

публикувано на 02.12.24 в 16:16
Антон Митов и проф. Боян Добрев (вдясно)

Мултимедията в живота на проф. Боян Добрев

Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..

публикувано на 02.12.24 в 15:39
Александра Рамирес

Илюстраторката Александра Рамирес: За любовта към спорта и поп-ъп изложбата Slam Dunk

Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk  в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат.  Александра е специализирала в..

публикувано на 02.12.24 в 13:44

Пътешественикът Иван Кръстев и неговият "НЕпътеводител за Италия от А до Я"

Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...

публикувано на 02.12.24 в 12:44