Laba Workshop е проект на студенти по архитектура в УАСГ. Място, където младите архитекти, навлизащи в недрата на професията, могат да реализират своите идеи. Негови създатели са Екатерина Лулева, Кристиян Славчев и Филип Сираков. Те са си поставили за задача да развият Лаба като едно достъпно пространство, което да подпомага образованието на всеки студент.
Историята му започва от студиата "ПроЖектиране" и "Трансформатори" – две споделени работни пространства, важни за целите на архитектурното образование, които разчупват традиционните методи на преподаване. Студиата си помагат и партнират, а студентите, които започват да работят там, постепенно разширяват своите интереси и отиват в Лаба.
Архитектурата има много лица, които отразяват разнообразния културен, социален и исторически контекст, в който самата тя се развива и в който всъщност самите ние живеем. Разбирането ни за нея може да ни помогне да оценим естетическите качества на града, от който сме част, но и да съзнаваме причините нещата да са такива – каквито са. България има богато архитектурно наследство, отражение на дългата и сложна история на страната. Неслучайно пътят на архитекта е изпълнен с различни превъплъщения, които се основават на наблюденията му за живота в града. Един нелинеен, променлив и пулсиращ в близки на архитектурата полета път.
Когато споделяме живота си с града, ние сме отговорни за него. За облика и духа му, за настроението в него, за това, което е вечно видимо, но и за онова, което остава винаги скрито. Като студенти по архитектура, Екатерина Лулева и Филип Сираков са избрали да изграждат пространството около нас. Те все повече осъзнават всеобхватния свят на архитектурата, където всичко опира до създаването. Да сътвориш нещо, което от скица – да се превърне в реалност. Обживено пространство, което говори за това как всъщност се чувства човекът в него.
Двамата гостуваха в "Какво се случва", за да разкажат за първи път какво в действителност представлява Laba Workshop и защо искрено желаят в него да влязат хора, които да не спират да търсят – своята истина и своята гледна точка за нещата, които да експериментират и да не се страхуват от грешките, които да се развиват, а с това да развиват и Лабa.
За това как може да се възползваш от всяка възможност, която ти е интересна, и защо е важно да се вълнуваш "как" и "какво" – чуйте от Екатерина Лулева и Филип Сираков в звуковия файл.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg