През 2024 година се навършват 355 години от смъртта на Рембранд. В България това стана повод за интердисциплинарния проект "В огледалото на Рембранд", създаден по идея на център "Българо-европейски културни диалози“, галерия "УниАрт“ на НБУ и фондация "Моят музей". Той включва богата програма от изложби, лекции и уъркшопи.
Изложбата "В огледалото на Рембранд" беше открита на 12 декември и може да се види до 15 февруари в галерия "УниАрт" на НБУ. Тя представя висококачествени репродукции на хелиогравюри на Рембранд. Със свои интерпретации по гравюри на Рембранд в експозицията участват и студенти от департамент "Изящни изкуства" на висшето учебно заведение. Подробности за нея можете да чуете в материала на Светлана Тарашоева.
На 9 януари предстои ново събитие, посветено на художника – в Театралната зала на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в 12.30 ч. започва Рембранд фест – ден на срещи, представяния, демонстрации и дискусии, които през творчеството на Рембранд разглеждат съвременното разбиране и възприятие към изкуството, отношенията му с публиката, с дигиталния свят и с новите кураторски практики.
Пълна програма на събитието можете да намерите тук, а в студиото на "Артефир" фестивала представиха музеологът д-р Тодор Петев и социологът д-р Стоян Сгурев.
Чуйте разговора с Тодор Петев и Стоян Сгурев.
Снимки – Рембранд фест
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg